Kamagurka heeft aangepraat dat hij een kunstenaar is. Kamagurka was briljant. Hij produceerde grappen en cartoons als dunne poep. Bizarre grappen, unieke grappen, ook klotegrappen. Ik heb het gehad met hem. Het snijdt geen hout meer, het is alleen nog maar gelul in de ruimte. Striptekenaars moeten niet nastreven kunst te maken. Maar dat betekent niet dat strips pulp zijn. Ik zou willen dat er meer strips komen met inhoud. Er zijn opdrachtgevers die een grap van me willen. Die geef ik een grap. Maar in albums die ik voor mezelf maak, wil ik iets van mezelf leggen. Op het gevaar af pretentieus te klinken, mag je zoiets aanduiden met "thema". Het gaat dan meer over karakters dan over actuele zaken die ik uit de krant oppik. De Meccano-serie had als uitgangspunt Joegoslavië en kwam uit op de angst hoe ik zelf een Mladic zou kunnen worden. Voor een strip als Meccano neem ik bewust de tijd. Ik zou zo graag zien dat Gerrit ook met iets bezig was waarop ik graag vijf jaar zou willen wachten. Strips zijn een medium. Net als het geschreven woord een medium is. Maar strips verschillen onderling net zo veel van elkaar als de Bouquet-reeks en het verzameld Bureau-werk van J.J. Voskuil. Er zijn striptekenaars die willen dat hun werk wordt beschouwd als kunst. Volgens mij is die wens terug te voeren op het woord subsidie. Iets is kunst als het subsidie krijgt en striptekenaars willen subsidie. Ze zijn jaloers op schrijvers die zeshonderd gulden krijgen voor een middagje voorlezen op de middelbare school.' GdJ:Jezus, wat een diepgang... Ik wil niet meedoen aan die discussie of strips kunst zijn. Professor Kolk stelt zich op als de Gerardjan Rijnders van de strips. Hij wil inhoud, hij wil dat ik strips met inhoud maak. Hanco is de bard Assurancetourix uit Asterix. Hanco Kolkerix, de man die groots en meeslepend wil zijn. Pulp, literatuur, kunst: het maakt geen bal uit hoe je het noemt. Strips bestaan - punt. Er zijn plotseling allerlei striptekenaars die serieus genomen willen worden. Ja hoor eens, een album van mij wordt door veertigduizend mensen gekocht. Doodgewone mensen. Daar draait het om. Ik zou voor geen goud in zo'n boekenprogramma van Michaël Zeeman gaan zitten om te vertellen dat strips kunst DOOR BEMIDDELING GLOORT DE HOOP VOOR zijn. Loop je de kans dat mensen denken dat het echt kunst is wat ik maak, en dan verkoop ik geen boek meer. In kunst, in boeken wil ik ontroerd worden door beelden of taal die ik niet machtig ben. Ik wil lezen hoe het voelt om verliefd te zijn, hoe het is om Marco van Basten te zien voetballen. Dat is de reden waarom ik Gerardjan Rijnders zo verschrikkelijk vind. Wat die man doet begrijp ik niet; ik voel er niets bij en ik wil er niets bij voelen. Hanco I heeft gelijk als hij zegt dat er I nog maar weinig bevlogen I strips worden I gemaakt. Ik wil ook graag strips I lezen die verwoorden wat ik voel, hoe ik denk. Strips I waarvan ik zeg: I verdomme, I waarom heb ik dat niet gemaakt? Maar I zoiets wil niet zeggen dat ik niet probéér om "bevlogen" te werken. Ik probeer iedere dag iets moois te maken, iets te verwoorden dat bij mij en, denk ik, veel anderen leeft.' Uit: 'Nick Staben in: Oranje op weg naar Amerika', Harr Wiegman, Gilze, 1994 HK: 'Leuk. Mooie lettering. Met de computer ingekleurd. Harr Wiegman? Ken ik niet. Lullig armpje heeft Wouters trouwens. De tekenaar was zo blij dat-ie Wouters' hoofd op papier had dat hij dat armpje er maar even snel heeft bij geplakt.' GdJ: 'Heel mooi. Harr Wiegman heeft wel een foto bij de hand gehad. Wouters vanaf zijn zijkant getekend zal in het album niet voorkomen, vermoed ik. Tenzij hij ook een foto van Wouters en profil bij de hand had. Alleen waarom moet hij nu Jan Louters heten en niet gewoon Jan Wouters? Erg flauw. Ik heb vertrouwen in Jan Wouters. Ajax moet op dit moment geen Cruijff hebben. En zeker geen charlatans als Leo Beenhakker of Aad de Mos. Ajax heeft nu AJAX MAGAZINE APRIL 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 225