Uit: 'De wondersloffen van Sjakie: Wereldkampioen', Fred Baker (tekst) en Mike Western (tekeningen), Heemstede/Londen, 1998 ontbreekt. Het meest dramatische in voetbal zou voor mij nog de transferpolitiek zijn. Daar zou je iets moois van kunnen maken: handel in mensen, exploitatie van talenten.' GdJ: 'Toch biedt voetbal genoeg waarvan striptekenaars gebruik kunnen maken. Kijk naar Italië, naar Maradona met z'n coke- snuiverij. Films over honkbal of biljarten gaan over meer dan honkbal en biljarten. The Natural met Robert Redford, The Colour of Money met Tom Cruise, dat zijn films die ook gaan over liefde, menselijk falen, drankzucht, uitgerangeerd zijn, noem maar op. Ik wou wel even kwijt dat ik een voetbalstrip maak. 'Krijter' in Hard Gras HK: 'Ja, toe maar: Sjakie en zijn wondersloffen. Vreselijk. Ik hou helemaal niet van Engelse strips. Totale truttigheid. En het mooie is dat de tekenaars van Sjakie geen Engelsen, maar Spanjaarden zijn. Sjakie heeft ook wel een erg oud koppie. De hele strip ademt een jaren-vijftigsfeer.' GdJ: 'Zo'n strip als Sjakie valt buiten mijn belevingswereld. Ik ken het niet, ik wil het niet kennen. Ik hou van voetbal, ik hou van strips. Maar vroeger al sloeg ik in de Pep of Robbedoes categorisch iedere voetbalstrip over. Roel Dijkstra, Ronnie Hansen, Roy van de Rovers. Van die realistische strips, met mannen met van die vreselijke koppen. Striptekenaars zijn nikkertjes. Het gaat ze toch vooral om de leuke jongens in hun heel korte broekjes. Homo er otiek ten top. Mag ik even wijzen op nummer 2? Die ligt niet zomaar in het gras met z'n kontje fier omhoog. Ik zou het wel leuk vibden als er een cd-rom uitkwam die liet zien wat er gebeurt als Sjakie en de jongens na afloop van de - wedstrijd gaan douchen. Wat opvalt: al die strips zijn totaal humorloos. Maar voetbal is dan ook humorloos. Luister naar wat die jongens er na een wedstrijd uitkramen. "Ja... eh... Ging w'l aardig... goed g'functioneerd..." Voetballers kunnen iets leren van de luchtigheid van Rintje Ritsma. Voetballers hebben geen gevoel voor humor. Ja, stront in eikaars voetbalschoenen doen, de DWS- humor van Frits Flinkevleugel. Of Ruud Krol en Wim Suurbier die Knabbel en Schnabbel spelen. God-o-God, wat leuk. Voetballers zijn zeikerds. Hoe meer geld ze verdienen, hoe meer ze zeiken. Ze moeten daar echt mee ophouden. Het keert zich zo meteen tegen ze; er is straks geen mens meer die ze nog serieus neemt. Aan de andere kant: voetballers worden wel over iedere scheet doorgezeken. Als striptekenaar hebben wij het voordeel dat er geen camera op ons gericht staat als we van ons werk naar huis gaan. "Ja... eh... K'wenie... Ging nie-lekker v'ndaag... Beetje uit vorm... Moet nodig wat gaan doen aan m'n zwart-wit- verdeling...".' HK: 'Voetbal en humor... Laat me even citeren uit een Voetbal International die 'Planeet Kamagurka' hier voor me ligt. Luister even naar wat bij bij Roda JC aan "voetbalhumor" plaatsvindt: We hebben een keer de autosleutels van Bob Peeters verwisseld. Arno Doomernik heeft toen van een afstandje die wagen staan bedienen. Open, dicht, open dicht. Bob begreep er niets van. Wij lachen natuurlijk. Moet ik meer zeggen? Pas als ze gestopt zijn bestaat de kans dat voetballers interessante mensen worden. Sjaak Swart, Piet Keizer, Marco van Basten: dat zijn mensen met meer dan alleen benen. Spelers die nog actief zijn maken op mij een wezenloze indruk. Goed mogelijk dat ze thuis enorm leuk zijn, dat ze dan voortdurend bezig zijn autosleuteltjes te verwisselen. Individuele sporters zijn grotere persoonlijkheden dan teamsporters. Johan Cruijff of Marco van Basten zijn dan ook totaal geen teamsporters. Dat zijn de individualisten bij uitstek. Van Basten, die zich totaal niet meer voetbal bemoeit: het is een uiting van een sterk karakter. Hij gaat autoracen, golfen, tennissen.' HK GdJ: 'Kamagurka.' GdJ: 'Flauw, extreem flauw. Ik zou dit niet durven maken. Ik kan nog steeds lachen om Kamagurka. Maar hij is minder scherp en grappig dan vroeger. Hij gelooft dat alles wat-ie maakt kunst is. Bij Kamagurka gebeurt hetzelfde als wat Toon Hermans overkomt. Diep, scherp, doordacht, wordt nu opeens over die man gezegd. Maar het is niet meer dan prietje-frietje-grietje. Flauwekul dus.' HK: 'Helaas is er iemand geweest die Kamagurka, in: NRC Handelsblad, 2 februari 1999 AiAX MAGAZINE APRIL 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 223