Klare lijnen Serieus willen ze genomen worden. Maar ook weer niet helemaal. Gerrit de Jager (44) en Hanco Kolk (41) zijn er nog niet uit. Voor je het weet worden hun strips gezien als 'kunst' en sta je op gelijke hoogte met 'toneelvernieuwer' Gerardjan Rijnders. Aan de andere kant: wat is tegen een zelfonderzoek of er niet een massamoordenaar als Mladic in je huist? Striptekenaars zijn rakkertjes, vindt Gerrit de Jager, geestelijk vader van Neerlands populairste familie ('Doorzon') en verder onder meer van 'Roel en zijn beestenboel', 'Eva en Adam', 'Liefde en Geluk', 'De postbode', 'Toon Ladder', 'Krijter' en de aanstaande tv-tekenfilmserie 'Stom!' En voetballers lachen zich intussen een ongeluk om verwisselde autosleuteltjes, zegt Hanco Kolk, auteur van onder meer de 'zware' 'Meccano'- serie en lichtere kost als 'Gilles de Geus', 'Mannetje en Mannetje' en 'Inspecteur Netjes'. De één (De Jager) is Ajax-ganger door dik en dun, de ander (Kolk) komt bij Vitesse - zolang er wordt gewonnen tenminste. Twee stripauteurs voor twaalf opgaven: een boterzachte quiz, waarvan het gelijke resultaat vooraf al vaststond. Uit: 'Kick Wilstra', Henk Sprenger, Amsterdam, 1971 (herdruk) Hanco Kolfe 'ICick Wilstra.' Gerrit de Jager: 'Ik zou zelfs meer willen zeggen: Kick P Wilstra in oorlogstijd. Althans, dat moet ik afleiden uit die zeppelin linksboven.' HK: 'In dit verhaal zit de mooiste Wilstra-scène. Hij zit in de trein, kijkt uit het raam en krijgt een vuiltje in z'n oog. Dat loopt uit op iets verschrikkelijks; hij wordt halfblind.' GdJ: 'Ja, ja... Wordt-ie niet meer opgesteld, hè, omdat hij geen diepte meer zien kan.' HK: 'Iets anders is: wie tekende Kick Wilstra eigenlijk? Ik weet het niet.' GdJ: 'Ik ook niet. Henk Sprenger? Een goede naam voor een keeper. Kick Wilstra is van voor mijn tijd. Ik ben 44, ik ben opgegroeid met Appie Happie van Dik Bruynestein. Was ik als kind erg van onder de indruk. Die strip had iets gezelligs. Ik vond het erg goed getekend; ik tekende het na. Toen ik Appie Happie later terugzag, vond ik er niets meer aan. Ongeïnteresseerd en snel met een viltstift op papier gekalkt.' HK: 'Kick Wilstra maakt al duidelijk dat voetbal en strips niet lekker samen gaan. Net als film en voetbal. Voetbal speel je met z'n elven, maar als striptekenaar ben je gedwongen er één figuur uit te lichten. Hij wordt de held. Honkbal is makkelijker, daar is de aandacht gefocust op de werper of de slagman. Voetbal is een combinatiespel, het gaat om het ensemble. Het echte drama AJAX MAGAZINE APRIL 1999 221

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 221