i Amsterdam. Ajax gaat zich na de ff Tscheu-la Ling schiet Ajax naar 3-0; doelman Amundsen, Birkelund (3) en Groenlund (6) kunnen er niets meer aan doen. Foto: ANP blijven. En Zwaag en Dijksma, al was het maar om te zeiken. Ze waren dan wel voor Feyenoord, maar in de Europa Cup lag dat toch anders. Zelfs de derdeklassers waar hij vanmiddag nog mee had gevoetbald, waren opgestaan. Alsof ze iets beters te doen hadden. De ettertjes. Blij dat ze weggingen. Hij zette demonstratief de radio harder en ging naast het toestel zitten. 'En terwijl een ontketende Tahamata de Noorse verdediging aan flarden draait,' klonk het droog vanuit de studio in Hilversum, 'gaan wij verder met Al Stewarts heerlijke Year Of The Cat.' Hij keek door de geopende deur de recreatieruimte in, naar de pick-up-hoek. Daar zaten zijn vrienden, ze hadden plezier. Zij wel. 'Hoeveel staat het?' riep Gerard boven de muziek uit. Zwaag en Dijksma proestten het uit. 'Nee, ik meen het, hoeveel?' 'Ze staan voor, geloof ik. Ze zitten al zo goed als zeker in de volgende ronde! Tahamata schijnt de man in vorm te zijn vanavond!' Hij probeerde enthousiasme in zijn stem te leggen. Want het was toch geweldig dat Ajax de volgende ronde haalde? Of niet soms? Hoe kwam het toch, dat het niet meer zo was als vroeger? Had Gerard dan gelijk gehad, toen hij laatst zei dat iedereen op een gegeven moment andere interesses krijgt? Maar als je dat niet wilde, zoals hij, wat dan? Zat je dan elke woensdagavond in je eentje naar de radio te luisteren in het televisiezaaltje, met uitzicht op vrienden die wel plezier hadden? 1 '4-0, het is 4-0 geworden hier in 1 blamerende 2-0 nederlaag van twee weken geleden toch nog plaatsen I voor de tweede ronde.' Hij liep naar H het toestel. 'En de doelpuntenmaker I is andermaal Tscheu-la Ling!' I Hij zette de radio uit, haalde diep I adem en liep de recreatiezaal in. Welcome To The Hotel California I zong een of andere kwezel. I Hij wilde niet naar Hotel California. Hij wilde naar huis. Hij wilde dat het weer werd als vroeger. Toen Johan Cruijff nog bij Ajax speelde. Toen Ajax - Lillestrom een wedstrijd was waarvan je de uitslag wilde weten. Nu was je benieuwd wie er won! Hij moest er nog steeds aan wennen. Gerard had daar geen problemen mee. Die wisselde gewoon voetbal voor muziek. Supertramp in de plaats van Ajax! Ook geen gouden wissel, maar toch. Gerard beleefde zo te zien meer plezier aan muziek dan hij aan voetbal. 4-0 tegen Lillestrom. Hij probeerde blij te zijn met de overwinning. Maar Ling was Cruijff niet en zou dat ook nooit worden, hoezeer hij zijn best ook deed. Ajax hoorde zijn best niet te doen. Ajax moest vanzelfsprekend zijn. En het werd steeds minder vanzelfsprekend. Zijn vriendschap met Gerard, het voetballen, Ajax, ja, zelfs de ruzies met Dijksma en Zwaag. Er werd steeds meer steeds minder vanzelfsprekend. AJAX MAGAZINE APRIL 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 210