pif&'&réati hebben. Ik zal niemand verrassen met de mededeling dat ik die persoonlijkheid niet heb. Ik ben geen aanvoerder. Van mij hoeft dat ook allemaal niet. Ik hou van dolletjes. Jan Wouters heeft meteen een harde lijn aangekondigd. Wie zich er niet aan houdt, gaat van het terrein af. Het moet zo gebeuren zoals hij het wil. Dat is iedereen behoorlijk duidelijk. Maar hij maakt het ook gezellig voor de groep. We hebben ook gezamenlijke uitjes en dergelijke. Dat werkt. Bij Morten was het misschien iets te serieus. Je moet met elkaar kunnen lachen. Toen ik bij Barcelona zat, hadden we om de twee weken iets. Of we gingen met de hele groep ergens eten. Dat was geweldig. Dat merk je op het veld. Tijdens wedstrijden, maar ook bij de training. Je krijgt een sterke band. Zonder dat gevoel kan je volgens mij niet tot prestaties komen. Als je onderlinge irritaties hebt, reageer je anders naar elkaar op het veld. Als er een bal achter je komt kan je "geef die bal nou gvd een keer goed" roepen, of je zegt "maakt niet uit, kom op, de volgende is goed" en je gaat proberen zijn fout goed te maken.' De harde lijn die Wouters voert, is niet altijd voor iedereen even makkelijk te volgen. Witschge ervaart aan den lijve dat de controle op de groep en het individu is vergroot. Witschge: 'Soms heb je pijntjes en doe je rustiger aan. Dan verstop je je op de training. Dat heb ik wel eens. Soms speel ik verstoppertje. Dan loop ik even niet mee. Misschien dat ik dan beter een hele training zou kunnen laten lopen. Maar ik haak niet zo gauw af. Ik wil eigenlijk altijd meedoen. Soms voel je je niet lekker, of je voelt dat je even rustigaan moet doen. Je merkt het aan je eigen lichaam.' Krijg je van Wouters de kansje te drukken? Witschge: 'Ik moet zeggen, hij ziet wel erg veel. Ik krijg best veel op mijn donder. Maar hij heeft over het algemeen gelijk, dus ik ga er niet tegenin. "Sorry trainer" zeg ik dan. Olsen zag het ook wel, maar hij greep niet echt in. Bij Wouters is het: geen Haarlemmerdijkies.' Tussen Richard Witschge en Guus Hiddink komt het nooit meer goed. De linkshalf bedankte voor het Nederlands elftal. Zolang Hiddink de scepter zwaaide zou hij niet meer voor Oranje spelen. Inmiddels is Hiddink naar Real vertrokken en heeft het Nederlands elftal een nieuwe coach. Witschge: 'Ik moet eerlijk zeggen dat ik er niet echt mee bezig ben. Ik heb op dit moment genoeg aan Ajax. Als het er nooit meer van komt, heb ik er toch 31 keer voor gespeeld. Ik ben ook niet meer de jongste. Inmiddels ben ik 29. En ik zie ook wel dat de jongens die op mijn plek spelen het goed doen. Maar als Rijkaard me nodig heeft, kan hij mij bellen. Of mijn vrouw.' 20 AJAX MAGAZINE APRIL 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 20