'Lopen is het probleem niet, maar je moet ook aan de bal komen, het spel verdelen en op gezette tijden een hakkie kunnen geven' ook kunnen zeggen wat ik verkeerd doe. Ik geloof niet zo in de routine die de boel moet sturen. Niet voor mezelf, in ieder geval. Daarvoor moet je eerst lekker in je vel zitten. En zo veel wedstrijden heb ik dat gevoel dit seizoen nog niet gehad. In het begin ging het vrij goed, maar toen kreeg ik last van mijn knie. En dan heb ik het druk genoeg met mezelf.' Wat staatje tegen in het voetbal? Witschge: 'Dat gezeur van buitenaf. Dat journalisten dingen naar voren halen, waar ze niets van afweten. Ik heb er een hekel aan dat iedereen zich er maar mee denkt te moeten bemoeien. En dat gebeurt steeds meer. Dat kan ook niet anders, want voetbal is zo mogelijk nog belangrijker geworden dan het al was. Ik word moe van alle conclusies die getrokken worden als het een keer niet lekker loopt. Als je dan dingen leest of hoort, waarvan jij als insider weet dat het volkomen onzin is, ergert het je. Er gebeuren intern veel dingen die een gevolg hebben, maar onzichtbaar zijn voor de buitenwacht. De verkeerde verhalen hebben toch invloed op de groep, terwijl iedereen kan weten dat de werkelijkheid anders in elkaar zit. Mensen raken geïrriteerd, de sfeer is gespannen, we moeten de pers weer even uit de weg gaan, en dan ontstaat er toch iets. Je probeert je ervoor af te sluiten, want je weet hoe het werkt, maar dat lukt heel moeilijk. Het is leuker als ze de verkeerde verhalen schrijven als het allemaal goed gaat. Als iedereen staat te juichen word je toch opgetild door het enthousiasme, of die vreugde nou ergens op slaat of niet. Zo is het ook leuker om in de krant een acht dan een drie te krijgen. Ook al weet je dat de rapporteur er helemaal naast zit. Een kop als 'Ajax faalt' of je eigen naam erbij, dat is toch vervelend. Ook al weet je dat die journalist er de ballen verstand van heeft. Al die verhalen gaan een eigen leven leiden. En dus komt het ook voor dat we even helemaal niet meer met de pers praten, of met sommige journalisten die de hele tijd onzin schrijven. Maar het is gewoon niet leuk om in die situatie te komen. Maar vooral omdat het toch betekent dat het niet goed gaat met de club.' De aanvoerder Als het bestuur in de persoon van Michael van Praag naar buiten komt met de mededeling dat de discipline te wensen overliet onder Olsen en dat hij de vorming van groepjes niet voldoende had tegengehouden, is het ook niet fair om de pers verwijten te maken als die op zoek gaat naar die schisma's en dat gebrek aan zelftucht. Witschge: 'Het klopt wel ergens dat de groep geen groep meer was. En dat lag ook voor een deel aan de trainer. Onder Wouters is dat nu wel verbeterd. Het kwam door irritaties. Als je elkaar dingen gaat verwijten, gaan mensen het voor elkaar opnemen. Dan heb je dus inderdaad groepjes. Het was zo dat sommige spelers tegen anderen waren. Nu is dat niet meer zo. Het is uitgepraat en inmiddels kan iedereen F iedereen recht in de ogen kijken. We hebben ten tijde van Olsen ook wel eens op een maandag drie gesprekken gehad om te kijken wat er allemaal mis was in de selectie. Het gebeurde wel, maar er veranderde niet veel. Ik hoorde niet bij een groep. Als iets mij niet zint, zeg ik het. Dat kan de ene keer tegen de een zijn, en de volgende keer tegen iemand anders. Dat heeft bij mij nooit te maken met wie tot welk groepje behoort. Ik kan eigenlijk altijd wel met iedereen goed opschieten. Misschien ben ik gewoon wel makkelijker dan anderen. Ik ben minder snel geïrriteerd door iemand. Dat ligt aan mijn karakter. Bij iemand als Blind ligt dat anders. Maar die leeft ook helemaal voor het voetbal. Daarmee wil ik niet zeggen dat het mij allemaal niet kan schelen, want op mijn manier leef ik ook voor het voetbal. Maar Danny weet ook alles van het voetbal. Ik niet. Maar daardoor is hij ook een leider en ik niet. Daar moet je de persoonlijkheid voor AJAX MAGAZINE APRIL 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 19