^AJH..NA.KOS*nAfte<t) Het Spiros Louis Stadio was op 17 april 1996 het toneel van een van Ajax fraaiste Cupwedstrijden uit de geschiedenis. De Ajacieden vieren uitbunding de grootse 3-0 zege op Panathinaikos, dat de wedstrijd in Amsterdam met 1-0 gewonnen gehad. Foto: Louis van de Vuurst zondag tegen FC Utrecht deed hij voor de eerste keer mee. Je zag de koppies omlaag gaan toen Johan vertelde dat Frank opnieuw de plaats van Spelbos zou overnemen.' De gok van CruijfF (of was het 'logisch'?) pakte weer eens bijzonder goed uit. Verlaat speelde een puike partij. Verlaat: 'Cruijff zei gewoon tegen mij: "Die spits van hun kan er niks van, die heb je in je zak." En dat bleek. Ik werd bovendien goed gecoacht door Rijkaard, Boeve, Silooy en Wouters.' Verlaat en Ajax speelden op een perfect veld. Ook hierin had Cruijff een hand gehad. De trainer, pardon: technisch directeur, had aan het hoofd van de terreindienst gevraagd om het veld op de wedstrijddag te besproeien zodat het minder hard zou zijn en de bal sneller zou rollen - een belangrijke voorwaarde voor het op techniek en snelheid gestoelde Ajax- voetbal. Geïmponeerd door de status van Cruijff vroeg de goede man beleefd aan CruijfF of vier uur een goed tijdstip was om de kranen open te zetten. Dat was het. En zie: de bal rolde 's avonds zeer goed, maar toch speelde Ajax een matige wedstrijd, hoewel de 1-O-overwinning dik verdiend was. Ajax speelde bij vlagen zeer nerveus en haalde zelden het niveau van de eerdere Cupwedstrijden. Het winnende doelpunt was wel van een ongekende schoonheid. En is verplichte kost voor iedere Ajax-trainer die liever spelers wil aankopen dan ze zelf op te (laten) leiden. Rechtsbuiten John van 't Schip (eigen kweek) zag na twintig minuten back Sonny Silooy (eigen kweek) vanaf eigen helft opkomen. Met een prachtige pass bediende Van 't Schip de op volle snelheid liggende Silooy. Diens voorzet kopte de inlopende Marco van Basten (eigen kweek) steenhard achter doelman Müller. Een doelpunt om in te lijsten en misschien wel de mooiste actie die de jeugdopleiding van Ajax de afgelopen eeuw heeft gemaakt. Na veertien jaar had Ajax weer eens een Europa Cup gewonnen. Een gouden toekomst lag voor de talentvolle ploeg in het verschiet. Dat viel tegen. Nog geen acht maanden na deze gedenkwaardige avond in het Spiros Louis Stadio waren drie hoofdrolspelers (Marco van Basten, Frank Rijkaard en Johan Cruijff) bij Ajax vertrokken. Een fax van Frank In april 1996 keerde een nieuwe generatie Ajacieden terug in het Spiros Louis. Dat deed ze als Europa-Cup-1-houder en winnaar van de wereldbeker. Maar ook als ploeg die volgens trainer Louis van Gaal nog maar dertig procent kans had om opnieuw de finale te bereiken. De wedstrijd in Amsterdam (de laatste van Ajax in het oude Olympisch stadion) was onverwacht met 1-0 verloren. Ajax leek aan het einde van zijn krachten. Maar zie, voor een bloed ruikend Grieks publiek speelde Ajax een van zijn beste Cupwedstrijden uit de historie. Gesterkt door een vlak voor de wedstrijd door Van Gaal voorgelezen fax van Frank Rijkaard overklaste Ajax zijn tegenstander volledig. Binnen drie minuten stond het al 0-1. Uit een corner kopte de de afgelopen twee jaar nauwelijks opgestelde Sonny Silooy (met Blind de enig overgeblevene uit de 1987-tijd) de bal op linksbuiten Winston Bogarde. Diens schot werd van de lijn gehaald, maar Jari Litmanen was attent. De Fin scoorde een kwartier voor tijd ook de bevrijdende 0-2, waarna invaller Nordin Wooter voor 0-3 zorgde. De agressieve sfeer in het Spiros Louis was toen allang verdwenen, want als er één club is die zich thuisvoelt in het Spiros Louis Stadio is het Ajax wel, een club die er zich binnen twintig jaar vijf keer meldde. Dat is een olympisch gemiddelde. AJAX MAGAZINE APRIL 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 198