1 Foto's: George Verberne De 1-0, gescoord door Marco van Basten, staat op het Atheense scorebord. Ook Ajax vierde grote triomfen in het Spiros Louis Stadio. De eerste kennismaking was echter nog niet zo'n beste. In september 1983 knikkerde Olympiakos Piraeus er Ajax uit de eerste ronde van de Europa Cup 1. In een (van de kant van de Grieken) ongemeen harde wedstrijd gingen de Amsterdamse talentrijke lichtgewichten (onder anderen Van Basten, Olsen, Vanenburg en Rijkaard) na verlenging onderuit. Ajax had kansen gekregen, maar de bal niet in het doel geschopt. De Grieken schopten wel raak, zowel tegen de bal en als tegen de Ajacieden en wonnen met 2-0. De enige Ajacied die terugtrapte, Edo Ophof, kreeg de rode kaart. Drie jaar later deed een gelouterder Ajax het Spiros Louis Stadio aan. Onder leiding van johan Cruijff was de club bezig met een opmars in Europa. In de eerste wedstrijd in de tweede ronde van het toernooi van de bekerwinnaars had Ajax al in de Meer met 4-0 over Olympiakos Piraeus heengelopen. De return vond in een iets rustiger atmosfeer plaats dan in 1983. Geen 70.000 maar slechts 17.000 Grieken bevolkten de tribunes. Een lamlendig Ajax leek zich met een 1-0 nederlaag eenvoudig te gaan plaatsen voor de volgende ronde. Die kwartfinale haalde men ook, maar niet voordat lan Wouters in de slotminuut de bal nog in het doel had geknald: 1-1. Geblesseerd bij rugby Ruim zeven maanden later was Ajax weer terug in Athene. Op overtuigende wijze was de finale van het Europa-Cup-2- toernooi gehaald en die vond plaats in het Spiros Louis Stadio. De tegenstander, het Oost-Duitse Lokomotive Leipzig, was niet bepaald een publiekstrekker, met als gevolg dat op 13 mei 1987 slechts 35.000 toeschouwers het stadion bezochten. Ruim achtduizend van de aanwezigen kwamen uit Nederland. Voorafhad Ajax die supporters per brief verzocht om zich te gedragen in Athene. Met name het gebruik van alcohol en soft drugs werd ten strengste ontraden. De Griekse autoriteiten waren gewaarschuwd voor de reputatie van de Ajax-fans; de televisiebeelden van de in maart gestaakte (en nooit meer t - mmmn/m/ AJAX MAGAZINE APRIL 1999 195

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 195