De Nikè van Samothrake De Oscar voor voetballers In de rubriek 'Museumstukken' worden voorwerpen uit het Ajax Museum besproken. Deze keer zijn dat twee beelden en twee cups die staan opgesteld in het kabinet dat gewijd is aan de jaren zeventig. Ajax ontving deze trofeeën in 1969, 1971, 1972 en 1973 bij de verkiezingen van de Europese ploeg van het jaar. Medio jaren zestig was Ajax in Europa nog tamelijk onbeduidend. Dit gold trouwens voor het gehele Nederlandse voetbal. Als het Nederlands elftal erin slaagde van bijvoorbeeld Luxemburg te winnen, was dat al een flinke prestatie. De grote voetballanden waren Engeland, Spanje en Italië en degrote clubs Real Madrid, FC Internazionale, AC Milan en Benfica. Er was echter iets in gaande in de Meer. Met spelers als Piet Keizer en Johan Cruijff bouwde trainer Rinus Michels aan een elftal dat weldra ook internationaal een woordje ging meespreken. De eerste aanwijzing ervan kreeg het machtige Liverpool toen het in december 1966 in Amsterdam een ongenadig pak slaag kreeg (5-1). Ruim twee jaar later was Benfica aan de beurt: in Lissabon en in een beslissingswedstrijd in Parijs kregen ook de Portugezen ervan langs. Benfica had toen al twee maal een Europa Cup gewonnen. Het trotse Ajax bracht het daarna zelfs tot de Europa-Cup-1-finale, doch daarin bleek AC Milan (nog) een maatje te groot. Maar er stond een elftal waarvan de kenners wisten dat het iets speciaals had. Het was daarom geen wonder dat Ajax- voorzitter Jaap van Praag op 26 september 1969 in Parijs een bijzondere trofee in MUSEUMSTUKKEN door Carel Berenschot ontvangst mocht nemen: een replica van de Nikè van Samothrake. Het origineel van dit reusachtige beeld uit circa 190 voor Foto: Louis van de Vuurst Christus staat in het Louvre in de Franse hoofdstad. Nikè (spreek uit: nie-kè, het Griekse woord voor 'overwinning') was de personificatie van de zege. In de beeldende kunst van de oudheid is zij meestal afgebeeld als een snelvoetige gestalte met vleugels. Soms geeft zij een lauwerkrans of palmtak aan een triomferende god, godin of held. Ze draagt altijd een lang fladderend gewaad en de houding en de drapering van dat kleed geven het beeld het idee van 'snelheid'. De Romeinse versie van Nikè was de godin Victoria, wier beelden dezelfde kenmerken kregen als haar Griekse voorgangster. Oscar-uitreiking Toen Ajax zijn eerste kopie van de Nikè ontving uit handen van Jacques Goddet, directeur van de sportbladen VEquipe en France Footbal, werden de verrichtingen van de Amsterdammers - vooral die in Parijs tegen Benfica - ruimschoots geprezen. Ajax werd een waardig opvolger genoemd van AC Milan en Benfica, die een jaar eerder als eersten de eer van deze voetbal-Oscar hadden gedeeld. Dat Jacques Goddet met zijn bladen zo nauw verbonden was met deze - officieuze - verkiezing tot Europese voetbalploeg van AJAX MAGAZINE APRIL 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 188