KATERN jeugdtoernooi en er komt een elpee uit: '80 jaar Ajax') en als het 90-jarig bestaan dreigt moet Ajax in allerijl een evenementencommissie in het leven roepen die voor de nodige festiviteiten moet zorgen. Bijkomend doel is om het ingedutte clubleven een nieuwe impuls te geven. Dat lukt maar ten dele: er is een groot feest, maar daarna wordt weinig spectaculairs meer van de commissie vernomen. Achteraf gezien is het meest feestelijke aan het 90-jarig bestaan het verschijnen van een baanbrekend historisch boek: 90 jaren Ajaxdoor Evert Vermeer. Een triest gebeuren is er in 1996 verantwoordelijk voor dat de clubsfeer voor één keer en masse terugkeert in de Meer. En meteen ook voor de laatste keer, want de sluiting en sloop van het Ajax- stadion is dat trieste gebeuren. Op het veld van de Meer wordt een grote partytent geplaatst ten behoeve van een diner op het veld. Een idee van jeugdtrainer Dick de Groot en uitgevoerd door de evenementencommissie. Het 'diner op de middenstip' is een groot succes. Uitgenodigd zijn alle werkende leden, personeelsleden en spelers die ooit voor Ajax 1 hebben gespeeld. Ongeveer 780 Foto: Louis van de Vuurst altijd in geslaagd is om de bekende artiesten uit een bepaalde tijd voor zich te winnen. Ook zijn eigen leden tonen zich genereus: zij brengen ruim drieduizend Feest in Wenen na het winnen van de Europa Cup. gulden bij elkaar, waarvoor de jarige een adresseermachine, een hoogtezon en twaalf stoelen koopt. Met de verdere professionalisering van de club en het Nederlandse voetbal worden de cadeaus bij de jubilea minder kneuterig en als Ajax het 75-jarig bestaan viert worden de attenties zelfs niet meer in het clubblad vermeld, alleen nog maar de gevers, een subtiel en intrigerend verschil. In 1975 organiseert Ajax een internationaal jeugdtoernooi, met deelname van onder andere Anderlecht, Barcelona, Benfica en Feyenoord. Verder is er een receptie in het Diamant-hotel. Namens alle leden schenkt oud-speler en -voorzitter Wim Volkers de club een kunstgrasmat voor in de trainingszaal van de Meer. De opbrengst van de collecte (ƒ30.960,73) is daarvoor toereikend. Diner op de middenstip Midden jaren zeventig zakt Ajax wat weg, zowel qua spelpeil als qua feesten (misschien heeft het verband met elkaar). Het tachtigjarig bestaan wordt amper gevierd (wel is wederom een internationaal AJAX MAGAZINE APRIL 1999 183 Een uniek clubfeest vindt op 8 augustus 1973 plaats in het Hilton hotel. De eerder die avond met een wedstrijd tegen Tottenham Hotspur afscheid genomen hebbende Sjaak Swart wordt er op een besloten feest flink in het zonnetje gezet. Swart wordt er gekroond tot bondsridder. Op deze 'Swarte Nacht' treden tal van artiesten op. Legendarisch is de conference van acteur Ton van Duinhoven als Feyenoord-suppoost Crooswijk. Van Duinhovens optreden wordt zelfs op single gezet ('Nou Jaap Swart eindelijk opsodemietert...'). Vijftien jaar later wordt Mister Ajax nogmaals in de watten gelegd door zijn club als hij vijftig jaar oud wordt. Er is zelfs een verjaardagsduel in de Meer, opnieuw gevolgd door een besloten clubfeest ter ere van de rechtsbuiten. Swart heeft overduidelijk iets met clubfeesten: in mei 1960 heeft hij voor het kampioensdiner geen tafeldame. Een vriendin van een vriendin van ploegmakker Co Prins is bereid als zodanig te verschijnen. Ruim een jaar later trouwt Swart met die dame, Andrea Sweers. Sjaak Swart krijgt van Michael van Praag het bord uitgereikt dat hoort bij Swarts 40-jarig lidmaatschap (27 oktober 1990).

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 183