Instuif in Krasnapolsky KATERN Op 18 mei 1970 kan Ajax tegen SW kampioen van Nederland worden. Vóór de wedstrijd is het al feest in de bestuurskamer van de Meer. Terreinknecht Henk Angel wordt er gehuldigd vanwege vijfentwintig jaar trouwe dienst. Trainer Rinus Michels heeft voor het eerst in zijn loopbaan zijn spelers vlak voor een duel alleen gelaten en is ook naar de bestuurskamer gekomen, alwaar hij de jubilaris een bandrecorder cadeau geeft. De wedstrijd zelf is een eitje. Dick van Dijk scoort vijf en Johan Cruijff drie maal. Ajax wint met 8-0, de hoogste zege die het in een kampioenswedstrijd boekt. Toch heeft deze wedstrijd een nare bijsmaak. Michels heeft de basisspelers Gert Bals, Barry Hulshoff en Gerrie Mühren buiten het basiselftal gelaten. De gepasseerden zijn woedend over hun reserverol. Hulshoff en Mühren weigeren zelfs 's avonds op de kampioensreceptie te komen. Desondanks is het die avond vol in hotel Krasnapolsky. Dat is mede de 'schuld' van voorzitter Jaap van Praag. Die heeft tijdens Ajax - SW in de stadion-microfoon de opgewonden fans op de staantribunes, die op het veld dreigen te komen, toegesproken: 'Als jullie nu kalm blijven, zodat de wedstrijd kan doorgaan, mogen jullie vanavond allemaal op de instuif komen.' Dat heeft hij geweten. Honderden supporters bezoeken de 'officiële' receptie van Ajax, waar de officials zich al snel belaagd voelen door het 'volk'. Spelers en trainers van Ajax amuseren zich aanvankelijk kostelijk. Als het echter véél te druk wordt, zien ze zich genoodzaakt via een achteruitgang het gebouw te verlaten. In het boek Topclub Ajax 1 uit 1970 neemt auteur Frits Barend het op voor de Ajax-fans en breekt hij een lans voor een ander soort kampioensreceptie, mét supporters: 'Dat gezeur van officiële recepties met zich interessant Een kampioensfeest anno 1998: in een televisiestudiocomplex met sponsors. voelende, maar nietszeggende officials, moet maar eens vervangen worden door bijeenkomsten voor de supporters, waar de officials dan ook kunnen komen. Of omgedraaid (dat maakt niet zo veel uit), voor officials, waar supporters ook komen.' De wens van Barend is niet verhoord. Integendeel. Met het verstrijken der jaren is door de schaalvergroting die Ajax heeft meegemaakt, ook de afstand tussen club en supporters onvermijdelijkerwijs groter geworden. Dat is nergens zo goed te zien als op kampioensrecepties, die tegenwoordig druk bezocht worden door sponsors en hun relaties, terwijl de supporters kampioenschappen vieren op feesten georganiseerd door hun eigen, florerende Supportersvereniging. Ten behoeve van het nageslacht zijn alle feestelijkheden (zonder geluid) op film vastgelegd. En anders zijn de zéér uitgebreide voor- en nabeschouwingen in het clubblad een goede bron. Dat vindt de schrijver zelf ook: 'Zo dit staat genoteerd en als er over vijftig jaar slachtoffers gevonden worden om Honderd jaar Ajax te schrijven (en die vindt men), dan hebben die lieden vast iets om het een en ander uit over te nemen.' Bij deze. Wie gedacht zou hebben dat Ajax na dit uitgebreide feestpakket voorlopig de toespraken en huldigingen zou staken, heeft het mis. Sowieso is er ieder jaar in ieder geval een diner op 18 maart ter ere van de jarige, en regelmatig treden artiesten op. In 1960 zijn ter ere van het zestigjarig bestaan twee feestdagen georganiseerd. Op zaterdag 12 maart is er in Bellevue een feestmiddag voor de jeugd, met onder andere de Verona's. Een week later is het in alle drie de zalen van Bellevue feest, met optredens van onder andere Willy Alberti, Jan Corduwener, Tante Leen, Karin Kraaykamp en The Three Jacksons. Het is opmerkelijk hoe Ajax er AJAX MAGAZINE APRIL 1999 181

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 181