verbluffende demarrage. Net als Ronald de Boer moet hij het van andere dingen hebben. Met een zekere vreugde constateren de commentatoren soms dat Witschge eruit wordt gelopen door zijn directe tegenstander. Witschge: 'Snelheid is niet bepaald mijn sterkste punt. Als ik als een halve linksback loop te voetballen, krijg ik het moeilijk. Als een tegenstander die bal erlangs gooit en een sprint gaat trekken, ben ik niet echt in het voordeel. Dat is altijd zo geweest. Vandaar dat ik beter vanuit het midden kan spelen. Als het elftal draait, en wij zijn veel in balbezit, ben ik op mijn sterkst. Dit jaar draait het niet goed en loop je soms achter de feiten aan. Ik ben het niet gewend en ik ben er ook niet zo geschikt voor. Als ik meer achter mijn man aan moet dan andersom, vallen mijn zwakheden meer op.' Het moet inmiddels toch heel wat minder prettig toeven zijn op de Nederlandse en internationale voetbalvelden. Maar naast vissen, zijn er weinig activiteiten die Witschge zo enthousiast kunnen maken als voetbal. Na al die jaren is hij nog altijd een liefhebber. Witschge: 'Als ik als linksback moet lopen voetballen, gaat bij mij de lol er wel een beetje af. En soms heb je op de training ook geen zin. Maar ik zou niet zonder voetbal kunnen. Ik heb er nog altijd veel plezier in. Maar als we de bal niet hebben, vind ik het een stuk minder leuk. Ik wil winnen en wat aan het publiek laten zien. Het begint bij de basisdingen: directe tegenstander uitschakelen, zorgen dat hij achter jou aanloopt; goed voor de ploeg spelen en daarna een aardig dingetje doen. Daar zal ik altijd van blijven genieten. Als ik het veld afloop met het idee dat ik alleen maar heel veel heb gelopen, ben ik niet gelukkig. Lopen op zich is geen probleem, maar je moet ook aan de bal komen, het spel verdelen en op gezette tijden een hakkie kunnen geven.' Maar moet jij als een van de weinige overgebleven echte Ajacieden niet de boel op sleeptouw nemen en de Ajax-cultuur proberen over te dragen aan de rest? Witschge: 'Iedereen moet iedereen coachen. Een linksback van 17 moet mij AJAX MAGAZINE APRIL 1999 17

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 17