Het gouden jubileumboek KATERN Cor van der Hart, Guus Drager en Gerrit Fischer oefenen voor 'Ajax in't goud'. 'onder gezellige kout en een feestglas' schrijft het clubblad. Ook worden de ereleden gehuldigd. De dag erop wordt in het Waaggebouw op de Nieuwmarkt, waar het Amsterdams Historisch Museum is gevestigd, de tentoonstelling 'De Watergraafsmeer en 50 jaren Ajax' geopend. Een ietwat overdreven naam (Ajax speelt 'slechts' 43 jaar in de Watergraafsmeer), maar een prachtige tentoonstelling. De bijdrage van Ajax bestaat onder andere uit het tentoonstellen van de gewonnen trofeeën. Verder zijn er schilderijen, prenten en foto's te zien. Ajax en kunst 'hebben' iets met elkaar. 's Avonds vindt in het clublokaal, Hotel Suisse in de Kalverstraat, een bijzondere clubavond, een 'oudejaarsavondviering', plaats. Het clubblad kondigt een 'bijzondere attractie' voor die avond aan: een klaverjaswedstrijd. Zo'n wedstrijd is bij eerdere gelegenheden blijkbaar niet altijd even feestelijk verlopen, want de bezoekers worden er met klem op gewezen dat er Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan publiceert Ajax een indrukwekkend jubileumboek. Dit grootste boek uit de historie van Ajax komt niet zonder slag of stoot tot stand. Donateurs en donatrices kunnen zich inschrijven op het boek, a 15 gulden per stuk. Dat bedrag is wat al te gortig, oordelen zij. Het bestuur van Ajax heeft oor voor de klacht en verlaagt de prijs tot tien gulden. Het boekwerk, samengesteld en geschreven door clubbladredacteuren Frits de Bruijn, Dolf Desmit en Jan Schoevaart, telt ruim 400 pagina's. Op een voorwoord meer of minder is niet gekeken. Het boek bevat er vier, van de hand van de burgemeester van Amsterdam, d'Ailly, de voorzitter van de KNVB, Karei Lotsy, de voorzitter van de KNVB afdeling Amsterdam, Putter en uiteraard Ajax-preses Marius Koolhaas. Het boek bevat verhalen over de historie van Ajax, zijn stadions, de andere sporten en de vele reizen die de club onderneemt. Ook in het buitenland zit de stemming er regelmatig goed in, lezen we in het boek. 'Opperkomieken' als Wim Volkers, Joop Stoffelen en Fons Pelser ontpopten zich als 'de grootleveranciers van de schaterlach, al deden we allen ons best'. Ook zijn er portretten van de 28 internationals die de club tot dan toe geleverd heeft. 'Een monument', noemt sportjournalist ir. Ad van Emmenes het boek vlak na publicatie. Hij heeft gelijk, nog steeds. Bijna vijftig jaar na verschijning is het prachtig gebonden boek onverminderd een zeer waardevolle bron voor een ieder die geïnteresseerd is in de uitgebreide historie én verenigingsgeest van Ajax. Het is nog zeer moeilijk te krijgen; en als het wordt aangeboden kost het boek een paar honderd gulden. Ook voor donateurs en donatrices. AJAX MAGAZINE APRIL 1999 179

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 179