KATERN d'Ysbreeker of Eik en Linde wekelijks drukbezochte clubavonden gehouden. Aanvankelijk zijn de dames niet welkom. Vanaf het moment dat ega's en vriendinnen wel naar binnen mogen, worden ze niet geacht de spelregels van het edele voetbalspel te kennen. Speciaal voor 'de zwakke sexe' geeft de heer Katoen dan ook op 6 maart 1925 'een buitengewoon interessante lezing over de spelregels' (clubblad). Pas daarna mogen de beentjes van de vloer, onder andere op de tonen van de pas gevormde Ajax American Jazz band, die onder leiding staat van clubbladredacteur Dolf Desmit. Soms zijn ook individuele Ajax-spelers actief, zoals rechtsback Fons Pelser die met volle basstem 'Hittepetit' zingt en zich ook een begenadigd conferencier toont. Bierjoo! In 1925 vindt een nieuw hoogtepunt plaats: de viering van het 25-jarig bestaan. De feestcommissie kondigt aan daar een grootschalig evenement van te maken. De bierfuif in Bellevue ter gelegenheid van het twaalfeneenhalfjarig bestaan was leuk en aardig, en de feestavond bij de twintigste verjaardag was ook niet slecht, maar dit keer moet het groter, vindt de commissie. De festiviteiten beginnen op de verjaardag zelf, 18 maart 1925. Ajax is inmiddels oud genoeg om een reünie te organiseren, die plaats vindt in het American Hotel. De Foto: Jan Mud Trouwe Ajax-leden worden na vijfentwintig jaar lidmaatschap opgenomen in de Bordjesclub. receptie-album, terwijl onder andere een eikehouten medaillekast, een zwartmarmeren inktstel en een barometer tot de giffen behoren. Eén ding staat op dit verjaardagsfeest als een paal boven water: 'De naam Ajax heeft op dit schoonen moment van ons bestaan een mooie klank in Nederland.' Naar aanleiding van het succes van de reünie gaan er steeds vaker stemmen op om speciaal voor de 'oude garde' een jaarlijkse feestavond te organiseren. Voorzitter Marius Koolhaas belegt in december 1937 een speciale bijeenkomst in Krasnapolsky waarbij 62 werkende leden, die 25 jaar of langer lid zijn, een Ajax-bord krijgen overhandigd. Negen jaar later besluiten Frits de Bruijn, Jan de Boer en Tjerk de Munnik dat voor al die oud-leden een vereniging moet worden opgericht: de Bordjesclub. Een trouw Ajax-lid komt sindsdien voor een viertal onderscheidingen in aanmerking: een Ajax-bord met daarop het getal 25 bij een 25-jarig lidmaatschap; 40 jaar lid is goed voor een blauw Ajax-bord met het getal 40 plus vermelding van naam en datum; 50 jaar lid betekent een gouden Ajax-insigne en bij een 60-jarig lidmaatschap voegt men een briljantje toe aan het gouden insigne. De Bordjesclub telt gemiddeld zo'n honderd leden. Ieder jaar komt men rond 175 voorlopers van de Bordjesclub kunnen zich voor vijf gulden te goed doen aan spijs, drank en sterke verhalen. Op 22 maart is er een feestdag op het Ajax-terrein en ook de nog immer populaire 'Bierjool' ontbreekt niet (25 maart). Het spreekt voor zich dat dames op dit drinkgelag niet welkom zijn. De festiviteiten eindigen op zaterdag 28 maart 1928, met een receptie, cabaret en aansluitend bal. Het Ajax Clubnieuws wijdt jubelende pagina's aan de verjaardagspartijtjes. Zo volgt er een trotse opsomming van cadeaus en andere attenties die de club ten deel is gevallen. Want dat Ajax geliefd is, laat men graag weten: 184 personen tekenen het Receptie ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan. INE APRIL 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 175