KATERN ibai'c&b De Ajax American Jazz-band in de jaren dertig. Barrehoofds of niet, het clubleven van de Ajacieden - en dus de feesten - komt na het eerste landskampioenschap tot grote bloei. Om te beginnen kan er een jaar later weer een landskampioenschap gevierd worden (in het Concertgebouw, met bekende artiesten). Dan is het voorlopig (tot 1931) uit met de landskampioenschapspret. Niet getreurd, want vanaf de jaren twintig, in een nog televisieloos tijdperk, worden in nog immer bekende gelegenheden als de voor zijn - voor sommige Ajacieden - te strenge aanpak. Maar, zo verzekert Reynolds,all I have said and done has only been for the welfare of AjaxEn de welzijnskoek is nog niet op, want op 9 juni 1918 wordt Ajax na een 3-0 overwinning bij Willem II kampioen van Nederland. Het eerste landskampioenschap wordt door de club uitgebreid gevierd. In het begin nog samen met enkele duizenden supporters die de Ajacieden bij terugkeer in Amsterdam op het Weesperpoortstation opwachten. Het clubblad van 15 juni 1918: 'Het stationsplein was stampvol en toen de rood-witte trein zich ontlastte en de kleurige supportersschaar zich oplostte in de donkerte van het plein was het overal 'n geweldig gedrang en opstopping. Van 'n eigenlijke huldebetooging kon in verband met 'n weigerende houding der autoriteiten niet veel komen en nadat de heer Geerlings onzen mannen op het perron een krans had aangeboden, was de jolijt ten einde, 'n Fiksch regenbuitje dreef de menschenrijen daarna spoedig uiteen en verstomde ook de juichkreten, die overal ter eere van de rood-witte victorie opklonken.' Zes dagen later viert Ajax het kampioenschap in eigen kring. De Koningszaal van Artis is die zaterdagmiddag stampvol. De aanwezigen zien onder andere optredens van 'Koos' en jenny Eibers. Het programma was prima, maar zo schrijft Dirk Knegt enigszins snobistisch: 'Veel van wat gebracht werd ging helaas verloren. Voor intiem kunstgenot leent zich de overweldigende ruimte van de Koningszaal nu eenmaal niet en zoodoende had "het grovere werk" het meeste succes'. Later dat weekend komt Knegt alsnog aan zijn trekken met een 'intieme kunstavond', met concert en feesthal. Ook is er de traditionele gekostumeerde voetbalwedstrijd. De verwisselde hoed Het eerste landskampioenschapsfeest verloopt zonder incidenten, al zal de heer H. Smit daar anders over denken. In het clubblad van 15 juli 1918 staat een door H. Smit geschreven noodkreet, onder de kop 'De verwisselde hoed'. 'Schijnbaar meegenomen, na afloop der uitvoering op zaterdagavond 17 juni in Artis, een nieuwen strooien hoed, fijn stroo, smallen rand, van binnen gestempeld met 3 roode sterretjes en J. H. Kuyt Amsterdam. Voorts aan den binnenrand de initialen H.S. Zou de persoon, die den hoed heeft verwisseld, ondergetekende in de gelegenheid willen stellen diens hoed terug te bekomen? De verwisselde hoed zal dan worden teruggegeven.' AJAX MAGAZINE APRIL 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 174