KATERN Barry Hulshoff op het matje bij Sinterklaas, begin jaren zeventig. Diner in Krasnapolsky na het landskampioenschap van 1939. Foto: Jan Mud van het vijfentwintigjarig bestaan van stadion de Meer in 1959 toch door, alleen is de feestmaaltijd soberder dan gewoonlijk: boerenkool met worst, voor eigen rekening van de consument. In het crisisjaar 1939 wordt het vijfjarig bestaan van het stadion gevierd met hutspot. In het allereerste Ajax-boek, De Kampioensuitgave 1917-1918meldt de auteur, clubbladredacteur Dirk Knegt, dat er reeds in 1901 een feestje gevierd werd door Ajacieden. De aanleiding: het eerste reisje buiten Amsterdam. Op 8 april 1901 versloeg Ajax in Haarlem de voetbalvereniging Oranje met 4-2. Reden voor een feest, al maakt Knegt niet duidelijk wat er precies uitgevreten werd. 'Ajax zette vervolgens in de Spaarnestad op echt jeugdig-Amsterdamsche wijze de blommetjes buiten,' schrijft hij. Tot in de jaren vijftig kent Ajax, net als veel verenigingen, een rijk clubleven. 'Laten wij vooral waken voor eenzijdige sportbeoefening,' vindt in de jaren twintig lan Schoevaart, ex-eerste-elftalspeler en toen tweede secretaris van de club. Schoevaart geeft hiermee aan dat er binnen Ajax méér moet gebeuren dan alleen maar voetballen. De voetballers doen aan andere sporten, zoals honkbal of atletiek, en, net zo belangrijk, storten zich in het bruisende clubleven. Knegt wijdt er in het vermakelijke boekje uit 1918 een compleet hoofdstuk aan: 'Een goede clubgeest, een gezond clubleven is het onontbeerlijke levenselixer der vereeniging Met recht mag van onze Amsterdamsche kampioensclub gezegd worden, dat juist het goede clubleven, dat eendrachtelijk samenwerken haar gebracht heeft op de hooge plaats, die zij thans inneemt. Vriendschap en jovialiteit waren het, die de Ajacieden bijeen hielden en de ploeg tot een stevig geheel maakten. De clubavonden getuigen van den pretttigen omgang tusschen de roodwitte clubgenoten.' Tonnekens Heinekens! En waar worden die clubavonden in het begin van deze eeuw gehouden? Knegt: 'In de Oude Karseboom. Dat waren vertooningen. Wedstrijden op het groene laken om gevogelte of duinkonijntjes. Pandoermatches! Tonnekens Heinekens!' Jubilea worden in de begintijd van Ajax echter niet alleen buiten het veld gevierd. AJAX MAGAZINE APRIL 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 169