KATERN Ajax viert feest Over een jaar zal in Amsterdam een groots feest losbarsten. De beroemdste voetbalclub van Nederland, AFC Ajax, viert dan haar honderdjarig bestaan. Het zal ongetwijfeld een overweldigend, groots en met veel publiciteit omgeven feest worden. Ajax houdt nu eenmaal niet van klein denken. Dat bleek tijdens alle voorgaande feesten die Ajax de afgelopen eeuw ten faveure van zichzelf heeft georganiseerd of laten organiseren. Bekende Nederlanders liften sinds jaar en dag gretig mee op de successen van de club, en prestigieuze zalen halen die beroemde voetbalclub graag als gast binnen. Er is ook tijd en ruimte voor bescheidener feesten, want Ajax is altijd een vereniging gebleven, met oog voor de jeugd. Zo is er nog steeds sprake van een jaarlijkse Sinterklaasviering, waarin de huidige voorzitter baard, mijter en strenge woorden hanteert. Andere gebruiken, zoals de sjoelavond, de jazzband of gekostumeeerde voetbalwedstrijden overleefden de tand des tijds niet. Lekker gegeten wordt er al bijna honderd jaar, al zijn de Buitenspelsoep of de Zalm van de Middenlinie van de menukaart verdwenen. Of Ajax een feestelijker club is dan andere voetbalclubs in Nederland is onduidelijk. Wel is er vaker reden voor een partijtje, sla de erelijst van de club er maar eens op na. Ook is een Ajacied nog nooit van bescheidenheid gestorven, dus een aanleiding tot een receptie, reisje of feestavond is er al snel. Zelfs in slechte tijden wordt van de nood een deugd gemaakt. Hoewel Ajax het eind jaren vijftig financieel moeilijk heeft, gaat de viering 168

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 168