C' al op volgend jaar gericht. Anders had hij Frank en Ronald nooit laten gaan.' De herkenbaarheid Ajax moest weer als Ajax gaan spelen, was een veelgehoorde aansporing nadat Morten Olsen op non-actief was gesteld. De buitenwacht herkende zich niet meer in Ajax. De bluf zou weg zijn, net als de creativiteit. Nu er twee Ajacieden vertrokken zijn, vreest met voor de herkenbaarheid van Ajax? Witschge: 'Ik weet eerlijk gezegd niet waar dat soort ideeën vandaan komen. Overal lopen heel veel buitenlanders. Als wij zelf heel goede talenten hebben, komen die altijd eerst aan de bak. Zo is Ajax nog altijd. Alleen, als ze er niet zijn, zal je wat anders moeten. Het klopt ook wel dat het nu moeilijker is om door te breken. Het voetbal is de laatste tien jaar erg veranderd. Het gaat nu veel meer op kracht en snelheid. En dus heeft de jeugd het moeilijk om zich in het eerste te spelen. Bovendien zie je bij alle topclubs dat ze dure aankopen moeten doen, en dat die dan ook over het algemeen moeten spelen. Dat is logisch. Maar de kansen voor de jeugd zijn er altijd. Je ziet het aan Knopper. Ajax herkenbaar, dat is dan zeker als we alles winnen. Ajax voetbalt altijd als Ajax. Alleen, als het niet loopt, denken de mensen meteen dat je heel anders bent gaan voetballen; dat je je hele systeem hebt omgegooid. Maar als je niet goed in vorm bent als ploeg, balverlies lijdt en moeite hebt met een tegenstander, betekent dat nog niet dat je verdedigender speelt, of met minder lef. Als je niet eens in balbezit bent, kan je moeilijk technische hoogstandjes laten zien, of prachtige combinaties. Die herkenbaarheid vind ik eigenlijk een vermoeiend begrip. Als je daaronder verstaat dat we in een bus de stad door worden gereden op weg naar weer een huldiging voor een nieuwe prijs, dan is Ajax inderdaad even niet zo herkenbaar.' Balbezit Witschge is nooit het toonbeeld geweest van de atletische voetballer met de over denk, blijf ik. Ik zit hier goed. Het zou zo maar kunnen dat ik hier nog tweeëneenhalf jaar zit, of vijf jaar. Maar volgende week denk ik misschien: bekijk het maar, ik ga weg.' Om keiharde beloftes hoef je in het hedendaagse voetbal niet meer te komen. Wat voor selectie Jan Wouters volgend seizoen tot zijn beschikking heeft, is nog onaangenaam ongewis. Inmiddels is de nieuwe directeur betaald voetbal druk doende orde op zaken te stellen. Witschge: 'Zijn visie is net anders. Hij ziet andere dingen, en daarmee gaat hij aan de slag. Ik moet zeggen dat hij een hoop ziet. De oefenstof heeft een ander accent. Hij legt precies uit hoe je een snelle balcirculatie kunt krijgen, hoe je je moet opstellen en hoe je ingespeeld moet worden. Hij is als trainer net zo gedreven als hij was als speler. Ook als trainer kan hij nog iemand behoorlijk aanpakken. Als iemand steeds dezelfde fout maakt, dan drukt hij zich weieens heel duidelijk uit. Hij kan nog steeds uit zijn dak gaan. De sfeer in de groep is wel heel goed. Maar het hangt natuurlijk ook altijd af van de resultaten. Als het slecht gaat is het altijd minder gezellig. Misschien halen we geen prijs, maar 'Ajax voetbalt altijd als Ajaxr maar als het niet loopt denkt men meteen dat je heel anders bent gaan voetballen' dat betekent niets voor de manier waarop je aan een wedstrijd begint. Je wilt altijd winnen en de overwinningspremie verdienen. Ook al is de situatie uitzichtsloos. We moeten ons blijven richten op de tweede plaats en de beker. Maar ook de trainer heeft de blik AJAX MAGAZINE APRIL 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 15