resultaten vallen daardoor een beetje tegen. We hebben momenteel dertien punten uit tien wedstrijden. De eerste wedstrijd werd gewonnen, de tweede eindigde in een gelijkspel, maar daarna verloren we nogal eens,' aldus Boot. Geen geld Boot werd trainer van Ajax 2 op aanraden van leider Dolf van Zoest. Ruim twintig jaar ervaring heeft de Almeerder inmiddels als leider bij Ajax. Tien jaar bij de jeugd en inmiddels al elf jaar bij het tweede elftal van de zaterdagafdeling. Van Zoest heeft nooit de ambitie gehad om leider van het eerste te worden. 'Ik wil wel wat te vertellen hebben,' zegt hij. 'Als ik leider zou worden van het eerste, zou ik niet eens het formulier mogen invullen.' Het zou ook eigenlijk niet kunnen, Van Zoest bij het eerste elftal. Hij is allang niet meer weg te denken bij het tweede. Stoppen, of zelfs maar overwegen te stoppen? Vergeet het maar. 'Ik ben 62 jaar en ga door zolang ze me willen hebben. Ondanks de problemen die deze tijd met zich meebrengt, blijft het voetbalwereldje namelijk leuk. Op dit moment mogen de prestaties van het tweede dan even minder zijn, in de toekomst zal het ook met het voetbal weer beter gaan.' Oorzaken voor het matige spel heeft ook Van Zoest in overvloed. 'De kern van het team is vertrokken,' analyseert hij. 'De vervangers zijn geselecteerd door middel van oefenwedstrijden, maar competitiewedstrijden blijken toch wat anders te zijn. Als het om het echie gaat, blijken die jongens nog niet de capaciteiten te hebben die nodig zijn. Maar we hebben ook wel een beetje pech gehad. De wedstrijden die we hebben verloren, verloren we steeds met een doelpunt verschil. De matige prestaties hebben dan ook niets met de trainer te maken. Cees doet geweldig zijn best, daar ligt het niet aan. Hij is stinkend enthousiast. Zelfs als het vriest gaat hij nog met vreselijk veel zin aan de slag. Het lijkt me best leuk om trainer te zijn, maar dan wel alleen 's zomers. Nee, Cees doet zijn uiterste best, maar het zit hem niet mee met de kwaliteit die we momenteel hebben.' Ook met de mentaliteit houdt het niet altijd over, zegt Van Zoest. 'De trainingsopkomst is vooral op maandag niet zoals het moet zijn. Ia, op donderdag komen de slimmeriken wel. Dan staan ze op zaterdag tenminste geen wissel.' Dit soort dingen moet in de toekomst verbeterd worden, wil Ajax weer de dienst uit gaan maken in de hoogste klasse van het amateurvotbal voor reserveteams. 'Vroeger verloren we bijna nooit,' herinnert Van Zoest zich. 'Elk jaar weer maakten we de dienst uit in deze klasse. Kun je nagaan, twee jaar geleden werden we nog algemeen kampioen van de zondag en zaterdag. Maar van die ploeg is weinig over. Toch zit er ook heus wel wat talent bij. We hebben bijvoorbeeld twee Marokkaanse jongens erbij die best kunnen ballen.' Het grote probleem, zegt Van Zoest, is dat het voor Ajax steeds moeilijker wordt om goede spelers te werven. 'Wij zijn Ajax, we hebben de spelers geen geld te bieden. Als de jongens een gele kaart krijgen, moeten ze het zelf betalen. Ze moeten hier zelfs gewoon 140 gulden contributie betalen. Spelers van het eerste krijgen reisvergoeding, maar tweede-elftalspelers krijgen zelfs dat niet. We kunnen ze alleen het vooruitzicht op het eerste elftal bieden. En daarbij zaken als een mooie accommodatie, schoeisel en kleding. Verder gaan we elke uitwedstrijd met een mooie bus.' 'De naam Ajax trekt niet meer zo aan,' vervolgt Van Zoest. 'Tien jaar geleden waren er nog jongens die het een eer vonden om voor Ajax te spelen. Maar die vind je nu niet meer. Zelfs zaalvoetbal vinden ze tegenwoordig belangrijker. Jongens die op zaterdag moeten spelen, gaan rustig op vrijdagavond zaalvoetballen. Daar krijgen ze namelijk wel geld voor. Zaterdag 1 heeft al moeite om goede spelers te krijgen, laat staan hoe dat met ons is. We hebben ze, behalve de naam Ajax, niets te bieden. En als ze komen, gaan ze na een jaar al op zoek naar een andere amateurclub. Als je hoort wat spelers tegenwoordig van clubs krijgen...' Routinier Een van de weinige routiniers in het elftal is Ron de Vries. Volgens Van Zoest is hij 'de laatste der mohikanen.' En bovendien: AIAX MAGAZINE APRIL 1999 151

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 151