dat ze de kans wilden grijpen om bij die club te voetballen.' Het Spaanse avontuur Witschge bewandelde ten opzichte van Frank en Ronald de Boer de omgekeerde weg. Op uitnodiging van Johan Cruijff zocht hij al jong het voetbalgeluk in Catalonië. Van Frank en Ronald werd, kennelijk ten onrechte, gedacht dat zij de hang naar het avontuur niet hadden. Witschge: 'Ik heb het daar heel goed naar mijn zin gehad. Ik had alleen een beetje pech met de buitenlanders die ik voor me had. Misschien is het inderdaad beter om er pas naartoe te gaan als je een beetje gevestigde naam bent. Dan heb je meer kans dat je altijd speelt. Maar ik heb er veel geleerd. Natuurlijk heb ik ook daar ups en downs gehad, maar ik ben tevreden over mijn keuze toen en hoe het uitpakte. Ik denk dat elke voetballer het na een tijdje wel gezien heeft bij een club. Ik denk dat ze heel veel voor Ajax hebben gedaan en dat iedereen ze daarvoor heel erg dankbaar moet zijn. Maar levenslang bij een club spelen is zeer zeldzaam. Dat komt echt bijna niet voor.' Het publiek begreep het echter niet. De fans keerden zich tegen de twee afvalligen. Meer dan de spelers leeft de aanhang voor de club. Een supporter wordt nooit getransfereerd, hoewel het in sommige gevallen zeker het overwegen waard zou zijn. De harde kern hekelde 'de verraders'. Witschge: 'Het is lullig om zo bij een club weg te gaan. Maar ze hebben het wat dat betreft natuurlijk ook niet zo heel erg slim aangepakt. Ze hadden het binnen de club moeten houden, maar dan konden ze het niet winnen. Als je dan daarna vervelende dingen gaat zeggen over de club, dan moet je niet verbaasd zijn als je minder populair wordt. Maar als je er nuchter naar kijkt, moet je eerlijk zijn: je bent twee Europese topspelers kwijt. Je levert daarmee kwaliteit in.' Volgend seizoen Nu de twee schapen over de dam zijn, volgen er wellicht meer. De angst voor een exodus is groot. Geruchten die altijd wel de ronde doen, worden plotseling serieuzer genomen dan voorheen. Ook Witschges naam wordt genoemd in verband met buitenlandse clubs. Witschge: 'Ik heb nog een tweeëneenhalf}arig contract. Wat dat betreft is er niets aan de hand. Maar er zal wel iets moeten gebeuren. Frank en Ronald zijn weg, Blind stopt, Litmanen gaat weg. Of althans, dat is nog niet bekend, maar denkelijk wel. Ajax moet kopen, maar je weet niet hoe dat uitpakt. Ik heb het hier goed naar mijn zin. Ik hoef niet zo nodig meer naar het buitenland. Het bevalt me goed in Amsterdam. Het wonen, het leven, mijn familie om me heen, de kinderen gaan hier naar school. Maar ik sluit niets uit. Er kan van alles gebeuren. Morgen kan het weer anders zijn, maar zoals ik er nu AJAX MAGAZINE APRIL 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 13