immers ouder en binnen twee jaar worden zij geacht klaar te zijn om de sprong naar het eerste elftal te maken. Wat dat betreft is het ook niet nieuw dat er een kloof is, die is er altijd.' Moderne voetbaltrainer De profielschets van Olde Riekerink komt geheel overeen met die van de moderne voetbaltrainer. Hij voetbalde achtereenvolgens bij Sparta, Dordrecht '90 en Telstar. Hij volgde de Academie voor Lichamelijke Opvoeding en het CIOS, stond voor de klas, onder anderen voor moeilijk opvoedbare jongeren en hij is - vanzelfsprekend - in het bezit van de vereiste trainersdiploma's. De vergelijking met Louis van Gaal, Mark Wotte, Co Adriaanse, Andries Jonker en Hans van der Zee wordt dan al snel getrokken. Olde Riekerink moet lachen. 'Ach, wat heb je aan dergelijke kretologie. Dan zijn het de oud-voetballers die populair zijn, nu weer de jongens van de academie. Maar het gaat niet aan daar een waardeoordeel aan te verbinden.' Wat de oud-voetballers betreft kan Olde Riekerink zich voor een deel vinden in de kritiek dat zij wel al te gemakkelijk aan hun trainersdiploma's komen. 'Er zou een bepaalde academische onderbouwing moeten zijn in de manier waarop een trainer zijn vak uitoefent. Maar anderzijds, als ik bijvoorbeeld kijk naar Jan Wouters en zie hoeveel ervaring en inzicht hij met zich meebrengt, en dan praat ik nog niet eens over het respect dat hij geniet bij zijn spelers, dat is minstens zoveel waard. Maar het is ontegenzeglijk een voordeel wanneer je een opleiding hebt genoten.' Wat voor een trainer is Olde Riekerink? 'Dat is moeilijk te zeggen. Dan plaats je jezelf zo in een hokje. Veel mensen zullen zeggen: een docent, omdat ik afkomstig ben uit het onderwijs. Dat zou wel een heel simpel opgelegd stempel zijn. Ik heb bijvoorbeeld rond de tweehonderd wedstrijden in het betaalde voetbal gespeeld. Er zijn talloze elementen die je persoonlijkheid vormen. Je opleiding, waar je vandaan komt en je ervaring behoren tot die elementen.' Over zijn eigen voetbalcarrière is Olde Riekerink kort. 'Mijn profloopbaan staat in het teken van drie punten. Eén: als actief speler, twee: het omgaan met een blessure, en drie: de blijdschap dat ik na twee jaar blessureleed toch nog drie jaar heb kunnen spelen. Ik begon pas op mijn twintigste bij Sparta. Daar kreeg ik een ernstige liesblessure. Het herstel duurde twee jaar, waarna mijn contract niet werd verlengd. Toen ben ik naar Dordrecht '90 gegaan, waar ik nog een seizoen heb gespeeld en vervolgens nog twee jaar bij Telstar, waarmee we zelfs nog een halve bekerfinale speelden.' Olde Riekerink kon zich als speler wel eens ergeren aan trainers. 'Wanneer een coach bijvoorbeeld zei dat wij langs vier pylonen moesten rennen en bepaalde jongens namen er maar twee. Als dat dan niet werd gecorrigeerd kon ik mij irriteren. Dat die speler er maar twee neemt, kan ik mij voorstellen, dat heeft weer te maken met het zoeken naar grenzen. Maar de coach moet vervolgens leiding geven aan het proces. Het heeft allemaal te maken met het feit dat je met elkaar afspraken maakt, en die na komt. Wanneer je je niet houdt aan dit soort simpele opdrachten, hoe kun je dan wel de van tevoren afgesproken tactische taken tijdens een wedstrijd nakomen?' Ongemerkt is het gesprek weer beland bij het aanvangsthema. Bij de begrippen respect en (zelf-)discipline die, samen met betrokkenheid, passie en gedrevenheid voor Jan Olde Riekerink van elementair belang zijn. De aanvankelijke constatering dat hij iets weg zou hebben van een sergeant, is bijgesteld. Jan Olde Riekerink is een indringende persoonlijkheid die vrij van starheid, vaart op een koers van duidelijkheid, respect en passie. 'Wanneer je op de club bent moet je in eerste instantie het clubbelang dienen, daarna het belang van het team en als laatste komt pas het eigenbelang aan bod.' Dan pakt hij zijn bord op en brengt het terug naar de keuken. 'Ook dat heeft te maken met respect,' verklaart Olde Riekerink desgevraagd. 'Het is nergens voor nodig dat iemand anders jouw rotzooi zou moeten opruimen.' AJAX MAGAZINE APRIL 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 132