voetbal gaat. Daar praat ik veel over.' 'Wij zijn allemaal op zeg maar zevenjarige leeftijd begonnen met voetbal omdat wij het verschrikkelijk leuk vonden. En ik ervaar voetbal nog steeds als een passie, elke dag, en ik ben ervan overtuigd dat de jonge voetballers dat ook hebben. Daar blijf ik op hameren bij de spelers. En natuurlijk op het eergevoel,' zegt Olde Riekerink. 'Wat het is om uitverkoren te worden tot eerste-elftalspeler van Ajax! Dat is namelijk niet in geld uit te drukken. Dat moet, ongeacht het financiële voordeel, een doel op zich zijn.' Olde Riekerink houdt zijn spelers graag voorbeelden voor om zijn stellingen kracht bij te zetten. 'Een tijd geleden hoorde ik basketballer Michael Jordan op televisie zeggen dat hij stopt met het basketbal, omdat hij de prikkel mist om door te gaan. De sportieve prikkel, daar gaat het om, dat is fundamenteel. Ik heb tegen de spelers gezegd: ondanks de vele miljoenen die hij verdiende, had was juist die sportieve prikkel, zijn honger naar succes en zijn ambitie, zijn drijfveer om door te gaan. Daar gaat het om, niet om het geld. Het draait om sportieve ambities.' Wat zijn Olde Riekerinks eigen ambities? 'Op termijn wil ik als hoofdtrainer in het betaalde voetbal aan de slag. Maar ik verbind aan die ambitie vooralsnog geen tijdslimiet. Het is geen obsessie, ik word niet elke ochtend wakker met de gedachte: ik moet hoofdtrainer worden. Wat ik nu doe, is verschrikkelijk leuk. Ik kom steeds op tijd voor nieuwe uitdagingen te staan. Zo werk ik nu ineens in een heel andere organisatie. Het is een enorm verschil om op de Toekomst te werken of in de ArenA. Hier zit je midden in het professionele circuit, en staat alles in het teken van presteren en winnen.' Olde Riekerink is behoorlijk positief gestemd over zijn team. 'Het is een groep met jonge talentvolle en door Ajax zelf opgeleide spelers. Maar hoe snel die jongens zich zullen doorontwikkelen? Dat zal de praktijk uitwijzen. En juist daar gaat het om. Neem Patrick Kluivert. Toen hij jaren geleden de stap maakte naar het eerste elftal ging het heel snel met hem. Het gaat niet alleen om de vraag of iemand talent heeft en of hij het haalt bij Ajax. Nee, het gaat erom hóe iemand zich doorontwikkelt, als hij eenmaal op het hoogste niveau speelt.' Er wordt de laatste tijd vaak gesproken over de kloof tussen het tweede en het eerste elftal. Er zou te weinig doorstroom zijn. Olde Riekerink: 'Dat zijn vaak suggesties vanuit de media. Van mensen die zich hier nooit laten zien en alleen maar anderen napraten. Het zijn oppervlakkige waarnemingen waarbij de werkelijke kennis vaak ontbreekt. Helemaal onjuist is het echter niet, er is inderdaad een kloof, al wordt die steeds kleiner. De tweede-elffalspelers worden AJAX MAGAZINE APRIL 1999 131

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 131