gebeurtenissen van de afgelopen periode voor Ajax negatief zijn geweest. De matige prestaties van het eerste elftal, het vertrek van Olsen, het doorschuiven van trainers. Zulke zaken zorgen voor onrust.' Goede keus De tussentijdse overstap was geen eenvoudige klus voor Olde Riekerink. Hij kwam tenslotte midden in de voorbereiding op de tweede seizoenshelft binnen bij het tweede elftal. 'Wij moesten in een heel korte periode aan elkaar wennen,' aldus de trainer. 'Ik had amper de tijd om dat team naar mijn hand te zetten.' Daarnaast waren de meeste spelers enorm teleurgesteld door het vertrek van Jan Wouters. Een lastige bijkomstigheid voor de nieuwe trainer? 'Absoluut niet,' zegt Olde Riekerink stellig. 'Het was maar goed ook dat zij teleurgesteld waren. Dat betekent dat Ajax destijds een goede keus heeft gemaakt met de aanstelling van Wouters. Ik heb nooit gedacht: deze jongens zijn teleurgesteld, dus ik krijg het moeilijk. Ik kan iets toevoegen, deze spelers juist op een ander vlak dingen bijbrengen.' Zoals? 'Dat kan ik nu nog niet zeggen. Daarvoor sta ik nog te kort voor deze groep. Maar ik heb natuurlijk een heel andere persoonlijkheid dan Jan Wouters. Dat staat los van de manier van spelen en de manier waarop je dat overbrengt op je spelers, dat is voor iedere trainer in dienst van Ajax hetzelfde. Ik ga niet ineens op een heel andere manier voetballen. Het wiel is bij deze club allang uitgevonden. Iedereen die werkzaam is in de ArenA en op de Toekomst denkt hetzelfde. De verschillen liggen puur op het persoonlijke vlak. Iedereen heeft zijn eigen benadering, legt zijn eigen accenten.' Olde Riekerink wekt de indruk van het strenge soort te zijn. 'Jij gebruikt het woord "streng", maar die term wordt al snel eenzijdig en dus verkeerd uitgelegd. Ik hecht veel waarde aan omgangsvormen. Respect en discipline zijn inderdaad zaken waar ik op hamer. Maar het ligt natuurlijk subtieler dan strengheid alleen. Discipline wordt al snel verbonden aan streng, maar ik wil dat de jongens hier op een normale manier met elkaar omgaan. Daar is de hele Ajax-opleiding op gebaseerd. Respect en discipline zijn zaken waar je ook over moet blijven praten, waarvan je de mensen bewust moet maken hoe belangrijk ze zijn. Wanneer een groep mensen bij elkaar is, gaan die altijd op zoek naar grenzen. Of dat nu in het eerste elftal is of bij de El. Dat houdt in dat je steeds opnieuw duidelijk moet stellen waar de grenzen liggen, in het belang van het team en dus in het belang van het resultaat.' Prikkel Het is de taak van de tweede-elftaltrainer om de spelers zowel binnen de krijtlijnen als daarbuiten te begeleiden tot het niveau van eerste-elftalspeler. Vooral de begeleiding naast het veld wordt de laatste jaren ongetwijfeld steeds moeilijker. Jonge voetballers van hooguit zeventien, achttien jaar komen immers steeds vaker aan met zaakwaarnemers, wat met zich meebrengt dat de aandacht veel eerder dan vroeger wordt verlegd van sportieve zaken naar financiële zaken. De salarissen stijgen in hoog tempo en de spelers worden binnen de club dermate in de watten gelegd, dat de realiteitszin bij veel jongens steeds verder zoek raakt. Olde Riekerink: 'Ik zie het als een taak de jongens erop te wijzen dat het in eerste instantie om de liefde voor het AJAX MAGAZINE APRIL 1999 129

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 129