Quido Lanzaat, spelend met het tweede op de Toekomst, maar dicht tegen het eerste aan. jaarlijkse instuif. 'Ik was heel erg zenuwachtig, maar ik mocht steeds terugkomen. Na vijf weken kreeg ik te horen dat ik was uitgekozen. Dat was natuurlijk hartstikke mooi. Van het team waarmee ik begonnen ben, zijn eigenlijk alleen Pascal Heye, Mare Stuut en Serge van den Ban over. Ik heb heel wat spelers zien komen en gaan.' Toen hij als negenjarig jongetje bij Ajax kwam, wilde hij net als vrijwel al zijn leeftijdgenootjes spits worden. De jeugdtrainers zagen echter van het begin af een verdediger in de stevige Lanzaat. 'Ik was behoorlijk sterk door het judo, redelijk snel en ik kon aardig koppen. En er waren al meer dan genoeg spitsen.' Inmiddels is hij van zijn 'vak' gaan houden. 'Natuurlijk sta je als verdediger minder in the picture. Maar verdedigen is net zo belangrijk als aanvallen, je moet het als team doen. Het leuke van verdedigen is duels uitvechten. Tegen goede spitsen spelen en die uitschakelen. De nul houden en weten dat je je werk goed gedaan hebt. Dat geeft je een goed gevoel.' Coaching In de bestuurskamer op de Toekomst maakt Quido een bescheiden indruk, maar in het veld is hij een verdediger om rekening mee te houden. 'Ik ben tweebenig, ook omdat ik de laatste vier jaar linksback heb gespeeld. Ik ben sterk in de duels en heb een goed inzicht. Mijn coaching moet nog beter, dat hebben Jan Wouters en Jan Olde Riekerink ook gezegd. De laatste tijd speel ik veel op drie, maar het ligt er ook een beetje aan wie doorschuift naar het eerste.' Een paar keer trainde hij al mee met de A- selectie en dan was er nog die bekerwedstrijd tegen Roda. 'Ik heb maar liefst dertig minuten warmgelopen. Ik zag de tijd verstrijken: nog twintig minuten, nog tien minuten, nog vijf minuten. Toen wist ik dat een invalbeurt er niet meer inzat. Jammer... Met mijn zenuwen viel het wel mee, dat komt waarschijnlijk wel als de trainer jou bij zich roept. Dat Wouters zei "Quido, warm lopen" was al een hele verrassing als je zag wie er nog meer op de bank zaten. Natuurlijk heb ik nu wel het gevoel gekregen dat ik er niet ver meer vanaf zit.' De verdediger denkt zeker dat zijn kansen op een plaatsje in de A-selectie zijn toegenomen door het aanstellen van Jan Wouters als hoofdtrainer. 'Je ziet dat hij Tim de Cler erbij haalt, dat Andy van der Meyde er weer bij is. En Wouters heeft ook gezegd dat hij met jeugd verder wil gaan. Of het zal lukken ligt aan mezelf, hoe ik presteer in het tweede. Wouters kijkt naar hard werkende spelers en dat ben ik wel. Maar je moet ook een beetje geluk hebben, bijvoorbeeld met wie er voor je staan. Ik heb nog een contract van een jaar. Mijn eerste doel is goed spelen in het tweede en kampioen worden. Verder zie ik wel hoe het gaat.' Het shirt met nummer 32 heeft nog geen ereplekje in zijn slaapkamer gekregen. Debutanten krijgen hun shirt pas aan het eind van het seizoen. Lanzaat is daar zelf niet rouwig om. 'Ik hoop gewoon dat ik het shirt nog een keer mag dragen en dat ik bet dan ook aan iedereen kan laten zien.' 126 AJAX MAGAZINE APRIL 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 126