Richard Witschge zonder bal is als Jip zonder Janneke. Dit seizoen beleeft de linkshalf eenzame avonturen. Janneke is uitbesteed. Witschge is redelijk op de hoogte van zijn tekortkomingen. Hij is de speler die een goed lopend elftal een superieure uitstraling kan geven. AAaar het loopt niet bij Ajax, en Jip mist Janneke. Hoe zou Annie M.G. Schmidt dit verhaal flH nog een hapjby end bezorgen? Nadat Jan Hr outers de technische macht had |p ver genomen v|n Morten Olsen, leek het de goede kant fop te gaan. Maar na de f winterstop werd snel duidelijk flat Ajax1 problemen te structureel van aard zijn dm alleen door een HP trainerswissel te kunnen worden verholpen. Witschge: 'Na de trainingsstage in Zuid-Afrika en de winst tegen Roda had ik sterk het idee dat we onder Wouters aan de beterende hand waren. Maar dat bleek toch tegen te vallen. Hoe dan ook voelde je aankomen dat Olsen moeilijk te handhaven was. De pers schreef het. En als het minder gaat met een topclub, is het altijd de trainer die het zijn kop kost. Voor een deel had ons falen ook met Olsen te maken. Misschien had hij iets strenger tegenover de groep moeten staan. Het eerste jaar deed hij hetzelfde, maar toen luisterde iedereen. We hadden een goeie groep, we wonnen alles, dus was er niets fout aan. Het tweede jaar pakte het minder goed uit. Ik denk ook dat hij bij de spelers aan respect verloor toen hij de De Boertjes terughaalde. Zeven weken lang speelden er anderen op hun plek. Die deden dat best goed. Bovendien hadden door Raymond Bouwman foto's Louis van de Vuurst Frank en Ronald gezegd dat de trainer er niks van kon. Zij probeerden uit alle macht om weg te komen. Het werd hard gespeeld. Ja, en als je dan terugkomt en na een week word je weer opgesteld ten koste van anderen, dan krijg je irritaties. Dat is logisch, denk ik. Dat is misschien zijn grootste fout geweest. Daarvoor had hij gezegd: ze blijven bij Ajax, maar onder mij spelen ze niet meer. Als je het dan toch anders doet, verlies je aan geloofwaardigheid. Het was voor hem mogelijk geweest ze niet op te stellen. Als trainer bepaal je dat zelf. Als de club het daar niet mee eens was geweest, dan had hij moeten zeggen: goed, jullie maken de opstelling, maar dan ben ik weg. Tenminste, zo zou ik denken als trainer.' De beschadigingen die de broers aan de trainer hebben proberen toe te brengen in de hoop de zaak zo in hun voordeel te beslechten kunnen de goedkeuring van Witschge niet wegdragen. Witschge: 'Ik heb er met Frank en Ronald over gesproken, hoe ze het hadden aangepakt. Achterafhadden ze er ook wel spijt van, maar ze wilden gewoon per se weg. Ik vond het fout, en zij hebben dat later ook allebei toegegeven. Maar misschien hoopten ze dat de trainer zou zeggen dat hij ze ook niet meer hoefde. Het is een spel geweest.' Hebben ze nog advies aan jou gevraagd over Barcelona Witschge: 'Ik zat in Zuid-Afrika met ze in de taxi toen het allemaal toch nog rond was gekomen. Ik heb ze verteld waar ze moesten gaan proberen te wonen. Ik zei dat Barcelona een prachtige stad is en dat de club heel mooi is en dat ze gelijk hadden 'Frank en Ronald hadden het binnen de club moeten houden, maar dan konden ze het niet winnen' AJAX MAGAZINE APRIL 1999 11

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 11