Co Adriaanse, technisch directeur te Tilburg en verzamelaar van voetbaluitdrukkingen. De legendarische Den Haag-trainer Rinus Loof, overleden in 1997, bezat het copyright van tal van Haagse voetbaluitdrukkingen. Foto: ANP Foto: Yvonne Witte speel die Brard nog 's door z'n stokken.' En als dat dan binnen een paar minuten gebeurde, glom ik van oor tot oor, want ik had weer voor een historisch moment in het Nederlandse voetbal gezorgd. En als dan de tweede helft Johnny Dusbaba aan onze kant liep en ik schreeuwde: 'Sjon, kijk eens of Vreijsen platjes heeft,' dan lachte Johnny en greep de arme Feyenoord- rechtsbuiten bij het volgende duel vol in het kruis. Den Haag was de stad Ik weet niet wanneer Co Adriaanse is begonnen met het verzamelen van voetbaluitdrukkingen. Zeker is in elk geval dat hij er in zijn Haagse tijd een flinke hoeveelheid heeft kunnen scoren. Nergens op de wereld bevinden zich namelijk voetballers die inventiever zijn dan Hagenaars. Gebaseerd op de principes van recht voor z'n raap en de kortste weg is vaak ook de snelsteverzint de Hagenaar uitdrukkingen waar je bij staat. Het halve bargoense woordenboek vindt zijn oorsprong in Den Haag. In café en kleedkamer worden wekelijks uitdrukkingen geboren die de literatuur ontstijgen. In Den Haag napraten over een wedstrijd, pilsje in de hand, bitterballetje binnen bereik, leidt tot proza waar de heren Mulisch, Grünberg, Voskuil en Van AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1999 der Heijden een zalige punt aan kunnen zuigen. Ik vermoed dat Co op dit moment in Tilburg ernstig tekortkomt, maar kan daar slechts naar gissen. Brabanders zijn onberekenbaar, maar Co is een kanjer, dus wie weet slaat hij zich erdoorheen. Ome Rinus Loof In de tijd dat ik bij de selectie van FC Den Haag zat - ik speelde in het tweede - kwamen er elke week de meest fantastische uitdrukkingen bij. Ze ontstonden meestal rondom een persoon, een speler. Zo hadden wij de geniale rechtsbuiten René Pas, die, zoals alle genieën, ook wel eens een dag had dat niets hem lukte en we beter met een etalagepop als rechtsbuiten hadden kunnen spelen. Dan werd er in de rust tegen de arme Pas geroepen dat hij maar beter thuis de kunstbloemen water kon gaan geven, omdat hij vandaag nog geen tramhuisje passeerde, al stond het nog zo stil. En aN hij de ene dot van een kans na de andere miste, dan kwam trainer Rinus Loof zijn dug-out uit, maakte van zijn handen een toeter en vroeg schreeuwend aan Pas of hij op lijn 11 stond te wachten. Dezelfde Rinus Loof overigens, hij overleed in december 1997 op 81-jarige leeftijd, brulde tegen zijn verdedigers 'Hoek of Holland!', wanneer ze onder druk stonden en de bal zo ver mogelijk moesten wegroeien, want op netjes uitverdedigen had Rinus het niet erg begrepen. De laatste klassieker Het was een gedenkwaardige Ajax - Feyenoord. April 1977, Ajax op weg naar weer een kampioenschap, maar met Feyenoord op bezoek in het Olympisch Stadion wist je het maar nooit. (Vreemd: twintig jaar later is de Meer dood, het Olympisch stadion een ruïne, maar Ajax - Feyenoord nog onverminderd een klassieker. Traditie is kennelijk onuitroeibaar.) Johnny en Tscheu-la beiden in de basis, Johnny en Tscheu-la beiden de donderdag voor de wedstrijd met mij en nog een paar vrienden in The Sands, de leukste bar van Nederland, in de Haagse Javastraat, waar een aangeklede kipsaté niet onderdeed voor een vijfsterrenmenu bij Fagel. Johnny en Tscheu-la dronken geen druppel alcohol. Spa rood, we werden er flauw van. Die 95

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 95