Beelden uit de memorabele ontmoeting van 9 november 1980. Sparta, dat met 4-3 won na bij rust met 0-2 achter gestaan te hebben, speelde met de oud-Ajacieden Ruud Geels (op de foto boven van de bal afgehouden door Dick Schoenaker terwijl rechts Frank Rijkaard in aantocht is) en Wim Suurbier. De routinier bleef tegen spelers als aanvoerder Frank Arnesen (foto rechts), Soren Lerby en Wim Kieft moeiteloos overeind. aangemoedigd om bij de stand van 8-0 een penalty te nemen, deze had benut, dan was de recordscore van tien jaar eerder geëvenaard. Veldman viel bij Ajax van de ene blessure in de andere. Stond hij wel opgesteld, dan bakte hij er weinig van. De voetballer, die glorieerde bij Sparta en zelfs vlak voor zijn overgang naar Ajax nog het Oranjeshirt mocht dragen, werd al snel bestempeld als miskoop. Ajacieden bij Sparta Er zijn ook Ajacieden die na hun tijd in Amsterdam voor Sparta uitkwamen. Ruud Geels is een van hen. In de vier jaar dat de meedogenloze afmaker bij Ajax speelde, haalde hij het ongelofelijke gemiddelde 88 van een doelpunt per wedstrijd. Toen Geels plaats moest maken voor de nieuwe aankoop Ray Clarke vertrok hij naar Anderlecht om het seizoen daarop zijn opwachting op Spangen te maken. Vier keer kwam Geels in die periode tegen Ajax uit. In de memorabele wedstrijd van 9 november 1980 won Sparta met 4-3. In de rust waande Ajax zich met een 2-0 voorsprong nog verzekerd van de winst. Maar direct na de hervatting - de drumband was nog niet eens geheel van het veld - maakten de Rotterdammers het eerste tegendoelpunt. In minder dan twintig minuten kreeg Sparta de Amsterdammers op de knieën en scoorde het vier keer. Op perfect aangeven van Dick Advocaat, Hagenaar in Spartaanse dienst, maakte Geels het vierde doelpunt. Sparta bracht in die wedstrijd een opmerkelijk team, een mixture van jong en oud, binnen de lijnen. Naast een jonge Louis van Gaal en de ervaren Geels en Advocaat beschikte Sparta over een andere markante routinier: oud-Ajacied Wim Suurbier. Bij Ajax had de flitsende vleugelverdediger bijna alles gewonnen wat een voetballer maar kan winnen: drie Europa Cups, de wereldbeker en als international stond hij in 1974 in de WK- finale tegen West-Duitsland. Hij had ook de mindere periode van Ajax meegemaakt in het midden van de jaren zeventig. Na een kort avontuur in de Verenigde Staten AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 88