-y w Foto: Jan Mud De van Sparta afkomstige trainer Cor Brom (links) in de catacomben van de Meer in gesprek met de toekomstige Spartaan Geert Meijer. Ray Clarke en Wim Meutstege, afkomstig van Sparta, presenteren zichzelf en Ajax' wereldbeker aan het begin van het seizoen 1979-1980. Achter het Sparta-doel hadden zich leerlingen van de Don Bosco-school uit Amsterdam Oost, waar hij gymleraar was, verzameld en die lieverdjes maakten duidelijk hoorbaar voor de populaire sportdocent stekelige opmerkingen. De volgende schooldag zal er in de gymzaal ongetwijfeld nog wat zout in de wonden zijn gestrooid. Van Gaal is overigens niet de enige Spartaan die bij Ajax als trainer werkzaam is geweest. In 1978 kwam trainer Cor Brom van Sparta over naar Ajax. In feite was het een terugkeer. Eind jaren zestig was Brom al een aantal jaren hulp-trainer onder Rinus Michels. Ook Gerard van Lem, de assistent van trainer Louis van Gaal, heeft na FC Amsterdam en Feyenoord nog een blauwe maandag op Spangen gespeeld. Een andere oud- Spartaan die momenteel een trainersfunctie bij Ajax vervult, is Jan Olde Riekerink. Hij maakte gelijktijdig met Van Gaal en Blind deel uit van het elftal van Sparta. Olde Riekerink is trainer van het Al-elftal van de jeugd van Ajax en sinds Jan Wouters' aanstelling als hoofdtrainer neemt hij het trainerschap van het tweede elftal waar. De eerste Spartanen naar Ajax In de jaren zeventig maakten de eerste Sparta-spelers een overstap naar Ajax. In de zomer van 1979 kwamen er twee tegelijk: verdediger Wim Meutstege en de Engelse spits Ray Clarke. Het was Cor Brom die bij zijn overgang als trainer naar Ajax en passant de twee spelers meenam. Ray Clarke had er bij Sparta driftig op los gescoord. Bij Ajax werd hij dan ook gepresenteerd als de ideale opvolger van Ruud Geels. Door zijn enorme inzet werd de Engelsman populair bij de Ajax- aanhang. Gezien de cijfers deed hij het ook niet slecht: hij scoorde 38 doelpunten in 44 wedstrijden, al viel daar wel een behoorlijk aantal penalty's onder. Toch was er kritiek op zijn spel bij de technische leiding. Men wilde een meer voetballende spits. Na een jaar vertrok de sympathieke Clarke gedesillusioneerd uit de Meer. AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 86