Amsterdam. Hughes liet de lastige Van Gaal tot grote woede van de latere Ajax- coach dikwijls op de bank plaats nemen. De volhouder Van Gaal kreeg uiteindelijk toch zijn gelijk en wist in het centrum van het middenveld te overtuigen als spelverdeler. Zijn sterkste wapens waren een goede pass en een zeer groot tactisch inzicht. Grootste minpunt was zijn gebrek aan snelheid. Door zijn speelstijl en zijn aanwijzingen aan medespelers werd Louis van Gaal een verlengstuk van de trainer in het veld. Het lag dan ook voor de hand dat hij vanaf het seizoen 1982-1983 de aanvoerdersband mocht dragen. Opmerkelijk is dat Van Gaal in zijn Rotterdamse jaren vrijwel nooit geblesseerd was en slechts vijf keer een gele kaart voorgehouden kreeg. Niet vanwege grove overtredingen, maar om opmerkingen op de leiding. Van Gaal kijkt met gemengde gevoelens terug op de wedstrijden die hij tegen Ajax speelde. Zijn mooiste triomf op Ajax boekte hij op 4 oktober 1981. Sparta kende in die wedstrijd een verrassende opstelling. Van Gaal werd als hangende spits naast de Engelse stormram David Loggie geposteerd. Ajax-middenvelder Dick Schoenaker wist niet wat hem overkwam en moest zich vooral beperken tot meeverdedigen. De tactiek had al snel succes. Schoenaker kwam te laat om de doorgaans toch trage Van Gaal af te stoppen en met een sublieme stiftbeweging belandde de bal achter de uitgelopen Ajax-doelman Piet Schrijvers. Het Kasteel stond op z'n kop. Sparta, met Van Gaal als absolute uitblinker, won in een schitterende wedstrijd met 5-3. Aan zijn laatste ontmoeting met Ajax als Sparta-speler bewaart Van Gaal minder goede herinneringen. Op 8 december 1985 liep Sparta aan tegen de grootste nederlaag uit zijn professionele geschiedenis. In de Meer werden de Rotterdammers, met Louis van Gaal voor zijn verdediging spelend, met maar liefst 9-0 weggevaagd. Topschutter was een jonge Marco van Basten, die zes keer doel trof. Voor Van Gaal kwam de afgang extra hard aan. AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 85