Schrijver en fanatiek Sparta-aanhanger Jules Deelder, ook wel bekend als de nachtburgemeester van Rotjeknor, schreef ooit: 'Feyenoord is Rotterdam Zuid. Dat is dus eigenlijk geen Rotterdam. Dat zijn de Zuid-Hollandse eilanden, Dordrecht, die kant op.' Spartanen dat zijn Rotterdammers uit het westen van de stad. De aanhang vind je in Crooswijk en Kralingen en later Spangen, dat uitgroeide tot een echte volkswijk. Ajax heeft zich ook altijd verwant gevoeld met Sparta vanwege de Engelse inslag die de Rotterdammers zo kenmerkt. Sparta was altijd gecharmeerd van Engelse spelers en trainers, zoals Ajax tot de komst van Rinus Michels in 1965 op een enkele uitzondering na ook alleen maar met Engelse trainers in zee ging. Tot op de dag van vandaag staan de Rotterdammers garant voor een Engels aandoende speelwijze, aanvallend, soms wat opportunistisch, maar in de regel spectaculair voetbal. Ook de goed georganiseerde jeugdopleiding en het scoutingsappaaraat kwamen Ajax bekend voor. Ondanks het feit dat de beste zelf opgeleide spelers binnen de kortste keren naar topclubs vertrokken, wist Sparta met spelers uit eigen kweek het hoofd boven water te houden. Een aantal voetballers die hun leerschool bij Sparta genoten, is bij Ajax terecht gekomen. De meest succesvolle oud-Sparta-speler die de overstap maakte is ongetwijfeld Danny Blind. Zeventien jaar oud en voetballend voor het Zeeuwse R.C. Souburg kreeg hij in de zomer van 1979 de uitnodiging om bij Sparta te komen spelen. Spoedig werd hij als rechterverdediger een vaste kracht in de verdediging van het eerste elftal. Geen andere speler heeft zoveel ontmoetingen tussen Ajax en Sparta op zijn naam als Danny Blind. Alleen al in zijn Sparta-tijd speelde hij negen keer tegen zijn latere club. Tijdens de eerste helft van de jaren tachtig was het minder kapitaalkrachtige Sparta lang niet altijd de mindere van de Amsterdammers. In het shirt van Sparta wist Blind twee keer van Ajax te winnen en MAGAZINE FEBRUARI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 83