Het tenue, het logo, de Engelse inslag en de transfers De nauwe banden tussen Sparta en Ajax Ajax heeft in de lange geschiedenis van zijn bestaan altijd affiniteit met Sparta gehad. Er was zelfs een zekere sympathie voor de tweede club uit Rotterdam. Al was het alleen maar om de gedeelde rivaliteit met Feyenoord. Maar er is veel meer dat Ajax bindt aan de club met de langste historie in het betaalde voetbal. Een Ajax-elftal in de tijd van het rood-wit gestreepte shirt, dat later vanwege de overeenkomst met het Sparta-tenue vervangen diende te worden. door Erik Somers Opgericht in 1888 speelde Sparta vanaf F1895 vrijwel onafgebroken in de hoogste klasse van hit Nederlandse voetbal. Alleen in 1901 en iij 1921 moest de club gedurende An seizoen een stapje terug doen. En ook af maakt Sparta op dit ogenblik een mindere periode door, deze jüange traditie zal ongetwijfeld worden voortgezet De Spartanen hebben er in ieder geval een rotsvast vertrouwen in. Zo verrijst op de plaats van het oude Kasteel momenteel een schitterend nieuw stadion waar, als het aan de Rotterdammers ligt, tot in lengte van jaren genoten kan worden van topvoetbal. Het Sparta uit de eerste decennia van zijn bestaan is van invloed geweest op de wijze waarop Ajax zich tot op de dag van vandaag op de velden presenteert. Want zonder Sparta had Ajax waarschijnlijk nooit gespeeld in het fameuze en over de hele wereld bekende witte shirt met de rode baan door het midden. Bij de oprichting bestond het Ajax-tenue uit een zwarte broek met daarboven een rood-wit verticaal gestreept shirt. Toen Ajax in 1911 promoveerde naar de eerste klasse moest de club een ander tenue te kiezen. De verwarring met de toenmalige landskampioen Sparta, dat zich in identieke clubkleuren hulde, zou te groot zijn. Uiterlijke overeenkomst met Sparta was er overigens ook wat het logo betreft. Het huidige, onveranderde beeldmerk van Sparta komt vrijwel overeen met het allereerste logo van Ajax. Verwantschap Op de een of andere manier heeft Ajax altijd affiniteit met Sparta gehad. Sterker, er was zelfs een zekere sympatie voor de tweede club uit Rotterdam. Al was het alleen maar om de gedeelde rivaliteit met Feyenoord. Want ook tussen Feyenoord en Sparta is het als water en vuur. MAGAZINE FEBRUARI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 82