weet wat er was gebeurd als ik wél had gespeeld? Maar nu kregen zelfs spelers als Zwamborn, Meutstege of Everse de voorkeur. Goede spelers, maar niet van het niveau van Ajax. Ik vond dat ik er weinig meer te zoeken had en ging naar Haarlem.' Johan Cruijff 'Bij Haarlem heb ik een heel mooie tijd gehad. Ik heb er gespeeld met jongens als Ruud Gullit, Martin Haar en Edward Metgod. We zijn één keer als vierde geëindigd, boven Feyenoord. Vervolgens speelden we Europees voetbal tegen AA Gent en Spartak Moskou. Bij die wedstrijd in Moskou zijn nog honderden toeschouwers omgekomen, kwam jaren later naar buiten. Vlak voor tijd scoorde Spartak 2-0. Veel mensen, die zich al op de trappen naar de uitgang bevonden, keerden terug. Het was spekglad op de tribunes. Iedereen knalde over elkaar heen. We merkten er niks van, hoewel we veel sirenes hoorden. Na afloop werden we via een andere uitgang de bus in gecommandeerd, die direct wegreed. We hadden een echt team bij Haarlem, hadden alles voor elkaar over. We versloegen een aantal keren Ajax. In 1985 bijvoorbeeld, thuis met 1-0. Ajax-trainer Aad de Mos werd daarop ontslagen. Ook Foto: Louis van de Vuurst wonnen we een keer in de Meer met 3-0.' De mooiste Ajax - Haarlem werd gespeeld op 6 december 1981. Johan Cruijff keerde terug in de Meer en scoorde na twintig minuten met een briljante lob. Chris Verkaik was een van de Haarlemmers waar Cruijff op weg naar het doelpunt omheen danste. Verkaik: 'Altijd als ik tegen Ajax speelde, was ik extra scherp. Niet alleen vanwege de naam Ajax, maar ook omdat ik wilde laten zien dat men mij ten onrechte links had laten liggen. Die middag was ik ook supergemotiveerd; vanwege de terugkeer van Cruijff zat de Meer bomvol. En we speelden Ajax aanvankelijk weg, hoor. We hadden met 2-0 voor moeten komen.' Totdat, in de 20ste minuut, hét moment aanbreekt. Cruijff ontvangt de bal en zet aan voor een solo. Verkaik: 'Het zag eruit alsof iedereen van ons stil stond. Zo'n ontzag hadden we voor hem, we waren in trance en dorsten hem niet aan te pakken. Het leek wel alsof we een actie van hem wilden zien. En als we hem zouden neerhalen, hadden we meteen 25.000 mensen op onze nek. Vervolgens lobt hij die bal over Metgod in het doel. Toen genoot ik en dacht alleen maar: man, wat kun je toch goed voetballen. Met Van Basten had ik dat ook weieens.' Aan de bak In 1991 stopte Verkaik met betaald voetbal. Hij was 34 jaar oud. 'Ik had er geen lol meer in.' Hij speelde nog één jaar bij DCG en begon daarna als jeugdtrainer 20-11-1977,2e ronde KNVB-beker: Ajax - Telstar 4-1 (2-1) Scoreverloop: 3. Meijer 1-0,6. Geels 2-0,13. Caljouw 2-1,48. Arnesen 4-1, 81. Erkens 4-1 Scheidsrechter: Well inga Toeschouwers: 3.000 Ajax: Schrijvers; Zuidema, Krol, Schoenaker, Everse (Lamain); Erkens, Arnesen, Tahamata; Ling, Geels (Verkaik), Meijer Telstar: Nederburgh; Van Oorschot, Van Essen, Hegeman, Bischot; Hendriks, Krone, Jonker, Caljouw, Van Gaal, De Wit AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1999 Foto: Dijkstra bij Martinus. Nu traint hij het eerste van vierdeklasser RKAVIC in Amstelveen. In het amateurvoetbal ondervond Verkaik dat het mentaliteitsverschil tussen profs en amateurs heel groot is. 'Ik bracht een reserve in het veld, maar hij speelde heel slecht. Dus haal ik er hem er weer uit. Komt hij vervolgens niet meer opdagen.' Het begrip 'aan de bak' kreeg voor Verkaik in de amateurwereld ook een tweede betekenis. Een voorbeeld: tijdens het interview komt Paul van Rooijen van de RKAVIC-kantine om de haverklap bakken worst, tartaar, bitterballen en patat brengen. Verkaik en schrijfster dezes moeten flink 'aan de bak', zoals Verkaik het omschrijft. 'Alleen al vanwege de bitterballen blijf ik bij deze club,' roept de trainer richting kantinebaas. Ambities in het profvoetbal heeft Verkaik sowieso niet; zijn dagelijkse werkzaamheden als loodgieter laten hem daarvoor eenvoudigweg geen tijd. 'Ik zou de profwereld wél aankunnen. Mentaal en fysiek was en ben ik heel sterk. Ik voelde me ook zeker thuis in het profklimaat van Ajax. En ik heb het tien jaar lang heel goed gedaan bij Haarlem, schakelde wereldspitsen als Van Basten, Kieft en Geels uit. Ik kon het niveau aan. Waarom moest ik dan zo nodig weg bij Ajax? Het zit mij nog steeds niet lekker. Je moest destijds wel héél goed zijn om de voorkeur te krijgen boven een aankoop. Later was die situatie juist andersom. Laten we het er maar op houden dat Ajax ook weieens fouten maakt.'

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 78