Ajax heb ik eigenlijk nooit een duidelijke mening over mijn spel gehad. Dat deed Van Daal niet. Ik had in de week voor mijn debuut niet door dat ik weieens zou kunnen spelen, hoewel ik er wel op hoopte. Een bekerwedstrijd, thuis tegen Telstar, dat onderaan de eredivisie stond. Dat moet wel kunnen, dacht ik.' Ajax, met Verkaik op de bank, begon overdonderend aan het duel. Binnen zes minuten stond het al 2-0. Ajax zakte hierna wat weg en Telstar scoorde tegen. Toen Arnesen vlak na rust de marge weer op twee bracht, was het duel gespeeld. Ivic verving de zwak spelende Jan Everse voor Freek Lamain en de licht geblesseerde Ruud Geels voor de 19-jarige debutant Chris Verkaik. Verkaik: 'Nee, ik was niet zenuwachtig, hoewel dit natuurlijk hét moment was waarom ik naar Ajax was gekomen. Ivic posteerde me in het centrum van de verdediging naast Ruud Krol, de grote leider van het team. Ik ging in de mandekking spelen tegen de midvoor van Telstar, Louis van Gaal. In de lucht was hij kansloos tegen me, want ik sprong veel hoger en was veel sterker. Van Gaal was wel sterk aan de bal, maar ik vond hem geen spits, meer een middenvelder. Ik heb hem eenvoudig uitgeschakeld. Ik vond dat ik goed gespeeld had. Na afloop kreeg ik Een van de sterke punten van Verkaik was zijn sprongkracht. Tijdens het op 21 mei 1978 in Noorwegen gespeelde duel Ajax - Manchester United (3-0) torent Verkaik boven iedereen uit, inclusief Ajax-aanvoerder Pim van Dord. van Ivic een schouderklopje, maar meer ook niet.' Een vervolg bleef uit. Verkaik kwam nog in actie op een toernooi in Bergen, Noorwegen, waar hij onder andere tegen Chris Verkaik (middelste rij, derde van rechts) op de elftalfoto voor het seizoen 1978-1979. Manchester United actief was. Verkaik: 'Een week later deed ik een half uurtje mee in de afscheidswedstrijd van Cruijff in Barcelona. We verloren met 3-1. Er zaten zeventigduizend mensen in Nou Camp. Dit keer was ik wél zenuwachtig, want toen Ivic tegen me zei dat ik moest warmlopen, deed ik net alsof ik niks hoorde. Hij moest het nogmaals tegen me zeggen voordat ik in beweging kwam. Die wedstrijd was mijn laatste voor Ajax. Een mooi afscheid, zo voor zeventigduizend toeschouwers!' Na drie jaar, in 1979, gingen Verkaik en Ajax uit elkaar. 'Ik had ook pech. Nadat Wim Suurbier naar Schalke '04 was vertrokken, zou ik een kans krijgen als rechtsback. Maar juist die week was ik geschorst. Dat zat dus ook tegen, want wie

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 77