'Ajax maakt ook weieens fouten' Hij speelde Europees voetbal, haalde het Nederlands militair elftal en schakelde wereldspitsen als Marco van Basten en Wim Kieft uit. Toch is Chris Verkaik (41) niet helemaal tevreden over zijn profloopbaan. De reden: hij speelde slechts één officiële wedstrijd in het eerste van Ajax, op 20 november 1977 tegen Telstar. En dat hadden er veel meer moeten zijn, aldus de ex-speler van Haarlem, AZ en SVV. 'Ik heb altijd het gevoel gehouden dat ik het niveau van Ajax wél aan had gekund. Ik was heus niet minder dan Kees Zwamborn. Integendeel.' Nu kan voorstopper Verkaik bij Ajax alleen maar bogen op het éénmalig uitschakelen van de spits van de tegenpartij, ene Louis van Gaal. Midden jaren zeventig draaide het scontingsapparaat van Ajax nog niet op volle toeren. Amsterdamse talenten gingen niet per definitie naar d^Sleer (of pas op 1 latere leeftijd)§Ajax kdcht relatief sneller een speler (Hans Krkensvan Fortuna) dan dat men de eigen jeugd ijÉfkans gaf. Clubs Pais AZ, Haarlem en FC AmlÊidam profiteerden van dit beleid, waardoor talenten als Heini Otto, Geert Meijer (FC Amsterdam) of Ruud Gullit (Haarlem) niet in de Meer terechtkwamen. Chris Verkaik, de 18-jarige voorstopper van eersteklasser Zeeburgia, twijfelde ook. 'Ik kon naar AZ, Haarlem, FC Amsterdam en Ajax. Met Barry Hughes van Haarlem was ik bijna rond en ook met Dé Stoop van FC Amsterdam had ik een gesprek. Stoop wist dat mijn vader in de bouw zat, dus bij de onderhandelingen begon hij te vertellen dat er aan het Olympisch stadion het een en ander moest gebeuren. Dat zou mijn. vader dan kunnen doen. Stoop hoopte me op die manier voor een appel en een ei te krijgen. Dat deed ik dus maar niet. En bij Haarlem zou ik slechts in het C-team terechtkomen. Dat zag ik niet zitten; ik wilde meteen voor het hoogste gaan. Bovendien: ik kom uit de Watergraafsmeer, dus Ajax was eigenlijk een kat in het bakkie voor mij.' Rinus AAichels Jan van Daal, de trainer van het C-team, haalde Verkaik naar Ajax. Rinus Michels was bezig aan zijn laatste weken in de Meer, hij ging na afloop van het seizoen 1975-1976 terug naar Spanje. Verkaik: 'Het leuke was dat mijn opa, die voorzitter was van JOS, Michels nog als trainer heeft laten debuteren. Na JOS ging Michels naar Ajax. Toen ik mijn contract ging tekenen, kwamen mijn vader en ik Michels tegen. Michels begroette mijn vader Leo heel hartelijk en zei het jammer te vinden dat door Marcelle van Hoof hij mij niet meer zou kunnen trainen. "Nou, wie weet, komt dat nog ooit,"antwoordde ik brutaal.' Verkaik was een speler met de discipline van Michels. Nooit versagen, altijd voorop in de strijd. 'Ik speelde weieens rechtshalf, maar voorstopper was mijn echte plaats. Mijn vader en mijn opa, allebei echte JOS'ers, hadden ook op die positie gespeeld. Mijn zoon is ook een voorstopper. Een familie van verdedigers, ja- Ik voetbalde in het C-team met jongens als Peter Jager, Hannie Das, Ronald Klinkenberg, Frank Arnesen, Soren Lerby, Simon Tahamata en David Endt. Arnesen, Lerby en Tahamata werden snel bij het eerste gehaald. Endt speelde rechtsback. Ik begrijp nog steeds niet dat ze hem niet als back of rechtshalf in het eerste hebben gezet. Endt kon fantastisch voetballen. Soms begrijp je dingen gewoon niet. Dat gold ook voor mij. Ik draaide goed in het C-team, maar ik kreeg weinig kansen, hoewel ik in 1977 wel een A-contract heb gekregen. AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 74