voorzien van een andere Finse specialiteit: de sauna, 's Zomers trekken de families naar die huisjes om daar in de weekends uit te rusten of om voor langere tijd vakantie te vieren. Het hoogtepunt van de zomer is de midzomernacht, wanneer de zon vierentwintig uur schijnt. Dat betekent twee of drie dagen feest. De een viert het midzomernachtfeest uitbundiger dan de ander. Er zijn erbij die zoveel innemen dat zij geen besef meer hebben of het nu dag of nacht is...' Lapland Wil je genieten van prachtig natuurschoon, dan raad ik aan om in de periode augustus-september verder door te reizen De nazomer in Lapland heet 'ruska' en kleurt het land in prachtige kleuren. Foto: Fins Verkeersbureau naar het noorden. De nazomer die daar, in Lapland, het land in alle kleuren kleurt heet ruska. De lucht, de planten, de glooiingen van het land, het is echt ongelooflijk mooi. Lapland is een verhaal apart. Het is een gebied groter dan Nederland, dat zich uitstrekt over Noorwegen, Zweden en Finland. Het grootste gedeelte ligt in Finland. Het is er dun bevolkt en er zijn ook niet zulke dichte bossen als in het zuidelijker gebied, rond de meren. Door de koude kunnen de meeste bomen er niet groeien. Het is een soort steppegebied waar je elanden en rendieren kunt zien. Uitgestrekte gebieden, zo nu en dan een woonplaats en een overweldigend mooie natuur. Het Lapland van de ruska is nog niet zo bekend. De meeste mensen kennen wel de plaatjes van Lapland in de winter. Ook dat is erg mooi en het is een ideaal wintersportgebied. Er wordt veel geskied, je kunt er perfect langlaufen en je kunt er ook bobsleeën. Echte steden vind je er niet. Het zijn kleine plaatsen als Levi, Saariselka Foto: Fins Verkeersbureau Foto: Fins Verkeersbureau leder zomerhuisje in Finland, hoe eenvoudig ook, is voorzien van de Finse specialiteit bij uitstek: een sauna. Zonsondergang in Finlands uitgestrekte merengebied. 64 AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1999 Schansspringen is een van de vele sporten die op topniveau bedreven worden in Jari Litmanens geboortestad Lahti. en Ruka waar de mensen in de wintertijd naar toegaan voor de wintersport. Velen wonen een halfjaar (zo tussen augustus en april) in die streken om in de zomer, wanneer er geen wintersport is, terug te gaan naar het zuiden. De oorspronkelijke bewoners zijn de Lappen. Zij hebben hun eigen taal en klederdracht. Ja, Lapland is iets speciaals. Het kan er erg koud zijn, maar dat geldt voor heel Finland. Gedeeltelijk bepaalt die kou het leven in Finland maar je moet het ook niet overdrijven. Sommige mensen leven in de waan dat Finnen in iglo's wonen. Niets daarvan, het leven is er heel gewoon en wanneer het kouder wordt, wapenen wij ons tegen die kou.' Lahti 'Tenslotte wil ik nog iets zeggen over mijn geboortestad Lahti. Lahti is een echte sportstad. Zomersporten, wintersporten, alles kan en overal doen ze aan mee in Lahti. Het de wintersportplaats van Finland. Er is een fantastische springschans waar jaarlijks belangrijke internationale wedstrijden worden gehouden. Er is een moderne ijshockeyhal en er is een sporthal van grote afmetingen waar in de winter gevoetbald wordt. Voor mij was het schitterend om daar op te groeien, ik kon er alle sporten beoefenen, zowel in de zomer als in de winter. Ikzelf ga niet op vakantie naar Finland. Wanneer ik in Finland ben, besteed ik mijn tijd aan het bezoeken van familie en mijn oude vrienden. Maar wie iets aparts wil en wie van natuurschoon houdt en het eens een tijdje zonder luchtvervuiling wil doen, die moet naar Finland komen.' TSulhï

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 64