tegen de wens van zijn moeder in, op voetbal. Daarvoor had zij hem niet over laten komen vanuit Ghana. Zijn moeder, getrouwd met een Nederlandse man en al een tijd woonachtig in Amsterdam, zag meer in een gedegen Europese studie voor haar zoon. Daarmee bedoelde zij zeker geen voetbalopleiding, eerder een opleiding tot piloot. Mensah: 'Tijdens een ouderavond op school kreeg mijn moeder van een docent te horen dat ik geen piloot zou worden. Hij zag meer een profvoetballer in mij.' Teleurgesteld en boos verliet zijn moeder de school. Pas toen haar Nederlandse man haar wist te overtuigen van het talent waarmee zoonlief was gezegend, kon zij er niet meer omheen. En dus werd het de Ajax-opleiding. En dan te bedenken dat Mensah zich in zijn geboorteland altijd tevreden had moeten stellen met een plaats op doel. Bij het kiezen van ploegen bleef hij altijd als laatste over. Mensah: 'Vooral fysiek had ik nogal wat problemen. Te vaak trok ik mijn voeten terug.' Dat is inmiddels wel veranderd. Zelfs tijdens trainingen met het eerste elftal wordt hem regelmatig gevraagd of het wat rustiger kan. Op zijn gezicht verschijnt een grimas. De wilskracht straalt van zijn ogen af. Mensah is zo'n voetballer die op de grens speelt, en als het moet gaat hij eroverheen. Hij ziet er zo vriendelijk uit, maar in het veld verandert hij. Zoals hij het zelf noemt: 'in een tijger'. 'Dat is de Ghanese killersmentaliteit in mij.' Als iemand hem onderschat, neemt Mensah hem sportief te grazen. 'Dan wacht ik en sla toe,' zegt Mensah. Op zijn gezicht verschijnt weer die ontluikende lach. 'Dat hij de volgende keer denkt: die Mensah ga ik uit de weg.' Soms tot ergernis van Jan Wouters. Mensah: 'Hij probeert mij dat af te leren. Ik moet mijzelf beheersen, vindt hij. Ik moet simpel voetballen. Wouters zegt altijd: Kof, als jij simpel speelt ben jeop je best.' Voetbalfoto's Moeder Mensah lacht. De teleurstelling van vroeger heeft allang plaatsgemaakt voor trots. Dat blijkt wel uit de vele ingelijste voetbalfoto's die de wanden van het kleine maar gezellige huis sieren. Kofi Mensah in de jeugd, Kofi Mensah op het trainingsveld naast de ArenA. Zijn gehele loopbaan tot nu toe is vastgelegd en opgehangen. Eén lijst springt in het oog. Het is de voorkant van een Voetbal International van twee seizoenen geleden, Kofi Mensah in duel met PSV-spits Luc Nilis. In die wedstrijd verwierf Mensah destijds veel faam. Al was het niet de faam waarop hij had gehoopt. Een ingooi van hem op Marcio Santos noopte de Braziliaan tot een overtreding op Nilis die Santos, negentien seconden nadat hij het veld betreden had, op rood kwam te staan. Mensah zucht. 'Dat is verleden tijd, daar wil ik het niet meer over hebben.' Mensah blikt liever vooruit. Zo praat hij ook niet graag over de teleurstellende maanden die Ajax doormaakte. Die periode is verdrongen, zo lijkt het. 'Met mij persoonlijk is het prima gegaan, de rest heb ik niet bewust ervaren.' Van kliekjesvorming binnen de selectie of verdwenen respect voor Olsen, waarover het bestuur na het ontslag van de Deen repte, heeft hij nooit iets gemerkt. 'Ik hoorde hier en daar weieens iets,' zegt Mensah uiteindelijk. 'Maar daarmee heb ik mij nooit beziggehouden. Ik zag dat er voor mij kansen lagen, daar ben ik voor gegaan.' Met succes, al is Mensah nog geenzins tevreden over zijn eigen prestaties tot nu toe. 'Fysiek moet ik nog veel sterker worden. Ik merk nu nog te vaak dat ik in de duels wankel. In het tweede stond ik sterk op mijn benen, maar in de eredivisie kom je alleen maar kasten tegen.' Ook zijn huidige status binnen de selectie zint hem nog niet. 'Ik wil niet meer als een jongeling gezien worden. Ik verheug mij op het moment dat ik word behandeld als een vaste waarde binnen de groep, daar wil ik binnen afzienbare tijd naar toe gegroeid zijn.' Net als naar de nummer-drie-positie. De plaats die nu nog wordt ingenomen door Danny Blind. Diep in zijn hart hoopt Mensah dan ook dat Ajax, aan het eind van dit seizoen, geen vervanger zal binnenhalen 'IN mmspt SCONV IK sterk OK MtfN£ENEN, MAAK IN PEEREDIVISIE KOM tfEAU-EEN MAAK KASTEN TE3EN' AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 48