heeft een nieuwe voorman Het poldermodel I Ajax-watchers zien opdoemende contouren van een nieuwe aanpak. Het zou opeens allemaal heel andes gaan. Le roi est mort, vive Ie roi. Jan Wouters zelf probeert zich niet meer te storen aan het opportunisme van de voetbalwereld. Hij weet dat hij geen gemakkelijke taak op zich heeft genomen. Ajax hoopt op Wouters. En andersom. Het wojdt zo gauw een sleur, de pers met de eeuwige vragen. Iedereen wil hetzelfde «Weten. Wat trof Wouters aan toen hij het Ivan Olsen overnam? Waar gaat hij met f Ajax dit jaar eindigen? Gaat er veel veranderen? Hoe ziet volgend jaar eruit? De antwoorden komen niet. Omdat ze onmogelijk df onwenselijk zijn. Wouters weigert ook maar het minste te berde te brengen dat op indirecte wijze kan worden uitgelegd als kritiek op het werk van voorganger Olsen. En bovendien is het afgeven van een interview geen favoriete bezigheid van de nieuwe directeur betaald voetbal van Ajax. Wouters: 'Het zijn veel dezelfde vragen. Zoals het altijd dezelfde vragen zijn geweest. Er zit zelden een verrassende vraag tussen. Ik weet dat het erbij hoort. Ik begrijp dat men bepaalde dingen wil weten, maar het is niet leuk om aan tien verschillende media tien keer hetzelfde antwoord op tien keer dezelfde vraag te moeten geven.' Ajax heeft het allemaal bijna zo bedacht. Toen Louis van Gaal en Gerard van der Lem vertrokken, stelde Ajax behalve een nieuwe hoofdtrainer ook zijn opvolger al aan. Voorzitter Van Praag meldde trots dat Ajax de eigen hoofdtrainer ging opleiden. Jan Wouters werd trainer van het tweede en wist wat de toekomst brengen zou. Desondanks hield Wouters zijn aandacht bij de beloftes. DE VISIE VAN WOMTOS door Raymond Bouwman foto's Louis van de Vuurst Wouters: 'Ik heb me er nooit een voorstelling van gemaakt hoe het zou zijn als hoofdtrainer van Ajax. In één keer stond ik er. Het was wel duidelijk dat het de bedoeling was dat ik hier hoofdtrainer zou worden. Maar als het goed was gegaan, zou het minimaal twee jaar hebben moeten duren. Als ik het voor het zeggen had gehad, zou ik ook pas aan het einde van het seizoen zijn begonnen. Nu kwam je midden in een seizoen, met alle perikelen bovendien.' Was dat schrikken? Wouters: 'Schrikken is een groot woord. Maar het is wel een grote verandering als je zo snel na je voetbalcarrière trainer bent van Ajax. En toch is er geen enkele bedenking geweest toen ik gevraagd werd. Als ik wel bedenkingen had gehad, had ik niet naar Ajax moeten komen.' Loopbaan Zo langzaam als zijn carrière als topvoetballer op gang kwam, zo snel verloopt zijn trainersloopbaan. Wouters' unieke voetbalkwaliteiten werden pas laat ontdekt. Het begon bij speeltuin Merwede in de Utrechtse Rivierenwijk. Lang speelde hij daarna bij achtereenvolgens W Utrecht en FC Utrecht. Tot Johan Cruijff een van zijn controversiële acties ondernam. Onder de pijnlijk luid uitgesproken hoon van publiek, pers, spits Marco van Basten en voorzitter Ton Harmsen begon Wouters op uitnodiging van Cruijff bij Ajax. Hij was toen al 26. Tegen zijn vrouw zei Wouters na de eerste trainingen dat hij het niveau inderdaad niet zou halen. Maar de late leerling leerde snel. Hij vocht zich naar een onomstreden rol als spelbepaler van Ajax, Bayern München en PSV. Pas bij de Duitse topclub werd hij door Erich Ribbeek op het idee gebracht trainer te worden. Wouters was de ultieme teamspeler. En ook als trainer lijkt hij vooral voor het totaal oog te hebben. Wouters: 'Het groepsproces vind ik mooi. Ik ben niet anders gewend dan tot een groep te behoren. Om samen ergens naar toe te werken. Succes samen vieren; verlies samen te verwerken. Ik weet niet beter. Als trainer moet je deels ook zelf vorm geven aan de manier waarop het resultaat wordt beleefd. Hoewel iedereen het op zijn eigen manier doet. Maar er zijn dingen die je als groep kunt en moet doen. Ik wil dat iedereen zelf analyseert waarom iets wel of niet gelukt is. En dat je het er dan daarna samen over hebt. Ik hou er niet van als spelers denken: nou, volgende week maar weer. Er zullen zeker spelers tussen zitten AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 33