Ik ben gelukkig nog steeds rn staat die totale verzakelijking te vergeten zodra er is afgetrapt zaken bij Ajax, zegt Haanstra, zag de val van Olsen al een tijdje aankomen. 'Vervelend voor Olsen. Erg elegant is het ook niet gegaan. Maar ik geloof dat er weinig anders op zat dan hem weg te sturen.' Last van plaatsvervangende schaamte krijgt Haanstra als het publiek vervolgens Frank en Ronald de Boer beschimpt als de kwaaie pieren. 'Volstrekt logisch dat er wordt gefloten als het slecht gaat; ik ben zelfs nog bereid daaraan mee te doen. Maar individuen eruit halen en die aanpakken, nee, ik heb daar niets mee. Ik vraag me steeds vaker af wat voor publiek in godsnaam naar wedstrijden komt. Niet alleen bij Ajax, ook bij het Nederlands elftal. Ik krijg soms de indruk dat het publiek er zit als figuranten voor een commerciële tv-uitzending. De oefenwedstrijden van het Nederlands elftal zijn vaak zo gezapig, niet om aan te zien. Maar de tv-commentator noch het publiek reageert daarop, terwijl ik zit te wachten op fluitconcerten en boe-geroep.' Het dal waarin Ajax zit verontrust Haanstra niet. In die veertig jaar op de tribune heeft hij wel vaker een crisis meegemaakt. 'En iedere keer kroop Ajax weer omhoog. Waarom zou dat nu niet gebeuren? Ik heb vertrouwen in het clubkader. Ajax is een werkende vulkaan. Dat maakt ook dat men elkaar scherp houdt. Er is ongelooflijk veel gaande in het voetbal. Bosman-arrest, flexwet, tv- rechten. Soms dreigt het totaal verkeerd te gaan, bijvoorbeeld wanneer zo'n zender als Sport7 opduikt. Bloedlink. Toen bleek dat er hyena's rondlopen, die in staat zijn het voetbal uit te zuigen en als bloedeloos kadaver langs de kant van de weg achter te laten. Vervolgens beginnen ze vrolijk aan een nieuw project. Zulke dingen maken me bang voor wat ons nog staat te wachten. Maar ik ben gelukkig nog steeds in staat die totale verzakelijking te vergeten zodra er is afgetrapt. Ik geloof ook dat op zeker moment wel weer een evenwicht zal worden gevonden. Ik ben tenslotte ook aan de ArenA gewend geraakt. Neemt niet weg dat het in de Meer gewoon gezelliger was.' AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 238