Scènes uit een voetbalhuwelijk Net als Jordi en Youri zal hij zijn leven lang een beroemde vader met zich meedragen. Waar de twee voetbalzonen nog altijd heftig worstelen met hun genetische ballast, steekt filmregisseur Rimko Haanstra zijn vader intussen naar de kroon. Een Oscar zit er voor zijn serie 'Wij Alexander' niet in, maar het koningsdrama wordt, als enige Nederlandse bijdrage, wel mooi ingezonden voor het tv-festival van Monte Carlo. En zoiets is senior weer nooit gelukt. En wie van de twee sloot Ajax trouwens als eerste in zijn hart? Was dat niet de oprichter, voorzitter, trainer en speler van Klein Maar Dapper? Bijna veertig jaar tribune ervaring en Rimko Haanstra zegt: gaat u rustig slapen, met Ajax komt het allemaal weer goed. Maar in de Meer was het toch gezelliger. De filmregisseur wil iets recht zetten. Nee, Rimko Haanstra (50) zal niet gaan zeggen dat hij zijn liefde voor film - en voor het maken ervan - van een vreemde heeft. Hij is per slot van rekening de zoon van de icoon van de vaderlandse filmindustrie, Bert Haanstra. En anders dan vanzelfsprekend heeft Rimko Haanstra het eigenlijk nooit gevonden dat hij ook 'in de film' zou terechtkomen. Maar dat de filmliefde overging van vader op zoon betekent nog niet dat junior senior in alles heeft gevolgd. Bij die andere gezamenlijke passie, Ajax, was het namelijk wel even precies andersom. En of we daarom goed nota willen nemen van de volgende geschiedenis. Het was tegen het einde van jaren vijftig dat de familie Haanstra genoeg had van Amsterdam. De kleine woning in de Bolkstraat in de Watergraafsmeer werd verruild voor een grotere in het rustieke Laren. Kleine Rimko ging daarna af en toe PEPMITENSTAANPER door Rik Planting foto's Wanda Tuerlinckx nog wel eens logeren bij een van z'n vroegere buurjongens. Zo ook tijdens de paasdagen van 1960. Hoogtepunt van de logeerpartij was ongetwijfeld het bezoek aan de even verderop gelegen Meer, om de wedstrijd Ajax - Sparta te zien. Ajax, met onder anderen Sjaak Swart, Kees Smit, Cees en Henk Groot, Co Prins, Ger van Mourik en Wim Anderiesen, won met 5-0. Prachtige wedstrijd, herinnert Haanstra zich. Zo mooi dat hij twee weken later opnieuw naar Ajax wilde voor de thuiswedstrijd tegen Blauw Wit. Het idee stuitte op verzet van vader Bert. Zo'n jonge jongen, helemaal alleen met de bus van Laren naar Amsterdam? Nou ja, goed dan, maar wel onder begeleiding. 'Eerder denk ik dat hij voor mijn moeder een prachtig alibi had om op zondag lekker naar het voetbal te gaan.' Want vader Bert was dol op voetbal, kwam ook uit een voetbalfamilie. Grootvader Haanstra had zich in een ver verleden in Overijssel tot legende gemaakt door als voorzitter van de Goorsche Football Club eens boven op de bal te gaan zitten uit protest tegen een scheidsrechterlijke beslissing. In Laren neergestreken beperkte de realiteit van het voetbal zich voor vader Bert tot de zondagse uitslagen op de radio. Maar al te graag stapte hij in de auto om zoonlief te begeleiden naar Amsterdam. Ajax won met 8-1 van Blauw Wit. 'We hadden beiden het virus te pakken en hebben dat seizoen geen thuiswedstrijd meer gemist.' Nadat het duo op Hemelvaartsdag 1960 de beslissingswedstrijd om de landstitel tussen Ajax en Feyenoord (5-1 winst voor Ajax) AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1999 229

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 229