iprrjpc (1 w U VJ V 1 tl vO t 1 'U De Boertjes Ik zie nog het vrij kleine huis voor me, aan een steegje in Grootebroek. Ik was er op bezoek bij Pa en Ma de Boer. Pa en Ma schrijf ik met hoofletters, omdat zij een hoofdrol speelden in de ontwikkeling van de meest begaafde voetbaltweeling van Nederland. Ze lieten me de kamer zien waar Frank en Ronald groot werden. Er was en is ook nog een zusje, maar over haar hoor je nooit. Ze bevindt zich waar het de tweeling als voetballers aangaat ver op de achtergrond, alsof ze eigenlijk helemaal niet bestaat. De ouders en de jongens weten ondertussen wel beter. Cees en Gitta wonen nog steeds in dat kleine huis. Ze leven nog immer zoals ze altijd leefen, toen de De Boertjes nog twee gewone (tweeling)broertjes waren. Er is wel wat meer luxe, er staat een andere auto voor de deur, maar feitelijk zijn ze dezelfden als toen Frank en Ronald nog bij De Zouaven voetbalden. Prachtige naam, wellicht de mooiste naam die een voetbalclub hebben kan. De naam zegt alles over de achtergrond, de mentaliteit, de geestelijke gesteldheid van Grootebroek. En niet alleen van Grootebroek. Met dorpen als Blokker, Wervershoof, Hoogkarspel en Lutjebroek vormde het een gebied van katholicisme, geografisch bekend als De Streek, economisch grotendeels afhankelijk van de koolsoorten die er geteeld werden. Als orthodox protestants jongetje leerde ik Noord-Holland boven Amsterdam typeren als 'donker Noord- Holland'. Er heerste daar een dermate vrijzinnig protestantisme dat het vrijwel gelijk stond aan heidendom en dus aan doemwaardig denken en leven. Vele jaren later ontdekte ik dat zich in De Streek een vrij geharnast katholicisme had gehandhaafd. Zo sterk, dat in de vorige eeuw juist daar vandaan een talrijke hoeveelheid jongens zich meldde om voor God en paus te strijden tegen de veroveringszucht van Garibaldi. Het Vaticaan bezat toen nog een behoorlijk groot gebied en Garibaldi wenste ook dat onder de eenheid van een nieuwe Italiaanse staat brengen. Paus Pius IX verzette zich daar hevig tegen en vormde een leger onder leiding van een Franse officier, die zijn troepen liet uniformeren naar de autochtone guerilla's die in Algerije tegen de Fransen hadden gevochten en zijn pauselijke troepen als een geuzentitel ook de naam gaf van die verzetsstrijders: Zouaven. Uit heel Europa meldden zich goed katholieke jongelui, uit Nederland vooral jongens uit De Streek. De bekendste onder hen was Pieter Jong uit Lutjebroek, die na het leegschieten van z'n geweer met de kolf nog achttien Garibaldisten wist neer te maaien alvorens hij zelf het loodje legde. Toen moeder Jong daarvan bericht ontving, zei ze: 'Ik heb nog meer jongens die voor de paus en God in het geweer kunnen komen.' Frank en Ronald leerden voetballen bij de club die in de naam aan die tijd en mentaliteit en herinnert. Eigenlijk leerden ze zichzelf door Klaas Vos foto Bart Sorgedrager voetballen, gezegend met een genetische erfenis van vader Cees. Hun al vroeg aan de dag tredend balgevoel was zijn balgevoel. Cees was zelf een begenadigde linkspoot die het tot profvoetballer schopte bij Alkaar '54. Slechts een voor die tijd onbehandelbare blessure dwarsboomde een nog grotere carrière. De broertjes vielen al speodig op qua techniek en doeltreffendheid. Niet alleen in het dorp en wijde omgeving. Ook bij de overal aanwezige scouts van Ajax. En als ze op een leeftijd zijn die Pa en Ma de Boer rijp genoeg achten, is de nieuwe club snel gevonden en begint deze een thuis te worden dat het karakter zal aannemen van een veiligheid en geborgenheid voor altijd. Rood-wit kleurt niet alleen de benen, ook het hart. De broers hebben het voorrecht deel uit te maken van een rijk getalenteerde generatie. Jarenlang weten ze zich omringd door talenten en later spraakmakende voetballers als Richard Witschge, Bryan Roy, Marciano Vink, Danny Muller en Dennis Bergkamp. Hoe dichter de volwassenheid nadert, hoe duidelijker het wordt dat de weg naar het grote Ajax wagenwijd voor hen open ligt. Debuut Het is Ronald die als eerste zijn debuut maakt. Het is het seizoen (1987-1988) waarin het tot een breuk komt tussen trainer Johan 202 AJAX MAGAZINE PtëfetUARl 198

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 202