reputatie. Bij zijn tegenstanders, maar niet minder bij zijn medespelers. Hij kon behoorlijk tekeergaan. Maar als trainer is hij vrij relaxed. Tieren werkt ook niet. Hij zal nu eerst moeten proberen om het spel te verbeteren. We moeten eerst goed gaan voetballen, dan komen de resultaten vanzelf. We hebben tot nu toe niet goed gespeeld. Dat bedoel ik niet vervelend tegenover Olsen, want de oorzaak lag zeker niet uitsluitend bij hem. Maar ik denk dat Wouters spelers misschien iets meer kans geeft om zich waar te maken. Bij Olsen zaten spelers de ene week op de tribune en de volgende week stonden ze in de basis. Als het dan niet goed ging, zaten ze een week later weer op de tribune. Dat was niet goed voor het zelfvertrouwen van de spelers die wel in de basis stonden. Aan de andere kant is Ajax ook geen club waar je veel geduld kunt opbrengen als trainer. Zo gaat dat ook met jeugdspelers. Vroeger ging het anders. Dan stond je in de Meer met 3-0 voor en werden er twee of drie jeugdspelers ingegooid om te wennen. Maar tegenwoordig is de stap ook wel heel erg groot. De omstandigheden waarin een onervaren speler zich moet waarmaken zijn veel moeilijker geworden. De stap van Voorland naar de Meer was veel minder groot dan van de Toekomst naar de ArenA. Het knusse is er vanaf, van dat eigen nestje.' United De geruchten over Van der Sar zijn steeds geloofwaardiger geworden. Zijn aanstaande vertrek lijkt nog slechts een kwestie van tijd. Alle ouwe getrouwen zijn vertrokken of gaan vertrekken. Van der Sar: 'Waar ik volgend seizoen keep is niet zeker. Maar over mij gaan al twee jaar verhalen. Ik zou jüflj daar naar toegaan, of naar die club. Nu weet iedereen weer zeker dat ik naar Manchester ga. Alleen omdat Schmeichel heeft gezegd dat hij stopt. Ik ben hens wel gevleid, dat men mij de logische opvolger vindt, maar meer kan ik er niet over zeggen. Natuurlijk denk je weieens: als alle jongens van het eerste uur vertrekken, waarom ik dan niet? Maar dat dacht ik ook toen Overmars wegging. Bij iedere verandering in de spelersgroep vraag je je af hoe je wilt dat je eigen toekomst verloopt. Er zal vast een moment komen dat ik iets anders wil. Je zet op een rijtje wat je verwachtingen zijn en wat je nog wilt bereiken en dan beslis je iets. Het was onmogelijk om de hele groep jarenlang bij elkaar te houden. Dat is gebleken. Daar kan je treurig over doen, maar zo is het nu eenmaal. Vroeger kon dat wel; was de overstap naar het buitenland voor veel minder spelers weggelegd. Het avontuur lonkt nu voor velen. En dus ook voor mij.' Zegt de flexwet jou iets? Van der Sar: 'Ja, natuurlijk. Ik heb gelezen wat de gevolgen kunnen zijn. Ik denk niet dat het goed is voor de Nederlandse voetballerij. De enige oplossing is een CAO. Maar de WCS heeft eisen op tafel gelegd over dingen als portretrecht en doorbetaling bij ziekte. Bij Ajax is dat allebei al goed geregeld. Portretrecht is individueel geregeld en bij blessures krijgen wij gewoon honderd procent doorbetaald. Veel clubs hebben hun maatregelen toch wel genomen. Ik denk niet dat het de ondergang van het Nederlandse voetbal dichterbij heeft gebracht. Ik denk wel, maar dat is iets heel anders, dat we moeten oppassen dat de commercie niet het voetbal doodknuffelt. Het is duidelijk dat er geld te halen valt in het voetbal. Dat geldt voor clubs, voor sponsors, voor televisiestations en ook voor spelers. Het geld is steeds belangrijker geworden. Daar kan je een afkeer van hebben, en ik zie ook heus wel dat het schaduwkanten heeft. Maar aan de andere kant moet je als speler ook niet hypocriet doen. In de Meer was het hartstikke leuk en verdiende ik tachtigduizend gulden. Dat was daar het maximum op dat moment. Als ze dan zeggen dat het in een ArenA een veelvoud kan opleveren voor jou als speler, dan is het logisch dat je zegt: we gaan naar de ArenA. Zo werkt het bij iedereen en dus ook bij voetballers. Daarom is de nostalgie naar de Meer niet altijd oprecht. Maar we moeten wel oppassen dat het niet te ver doorschiet. Kijk naar de NBA in Amerika. Er werd niet gebasketbald doordat men niet uit de onderhandelingen kwam. Daar vindt men het normaal dat als je van een college komt, je eerste contract voor zeven jaar honderd miljoen is. Ik vind dat overdreven. En ik hoop dat het bij ons voetbal nooit zover komt dat een competitie in gevaar komt doordat een partij te veel vraagt. Op termijn zou het ook het voetbal kunnen treffen. Je merkt nu al dat de afstand 'Toen ik mijn tranen na de uitschakeling tegen Brazilië terugzag, voelde ik precies wat ik toen voelde' AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 19