Voor de Champions-Leaguewedstrijd tegen Ajax moest AC Milan in 1994 van San Siro uitwijken naar het Stadio Nereo Rocco in Triëst. Na het duel werd Frank Rijkaard vergast op een staande ovatie door de fans van zijn vroegere club. de verdediging. Dat vond die ploeg wel best, want het team van trainer Nereo Rocco speelde ongegeneerd catenaccio. Ajax daarentegen blonk uit met geraffineerd positiespel, technische hoogstandjes en schijnbaar achteloze passes. Het overwicht was zo groot, zeker in de tweede helft, dat de ploeg nonchalant ging spelen. Dat ging in de 77ste minuut mis, toen Horst Blankenburg en Barry Hulshoff klungelden in de verdediging. Luciano Chiarugi maakte alleen voor Stuy geen fout. Dat was nog geen ramp geweest als Ajax eerder in de wedstrijd de kansen had benut. Maar Neeskens trof de paal en Keizer werd neergelegd in het strafschopgebied. De matige Zwitserse scheidsrechter Rudolf Scheurer floot af, maar legde de bal buiten het zestienmetergebied. Milan won tegen alle verhoudingen in de wedstrijd die Ajax als in zijn hoogtijdagen had beheerst. Het Italiaanse publiek had het spel van Ajax regelmatig beloond met applaus. Nereo Rocco na afloop: 'Ajax is ook zonder Cruijff nog steeds een grote ploeg.' De reis terug naar Nederland verliep niet zonder problemen. Ook nu moest er eerst per bus gereisd worden naar Genua. Het voertuig strandde op een gegeven moment in de sneeuw, waarna onder andere Johnny Rep en Johan Neeskens van de gelegenheid gebruik maakten om sneeuwballen te gaan gooien. Met zoveel jolijt om zich heen, bleef voorzitter Jaap van Praag serieus tegen de pers. Hij vond de 1-0 nederlaag 'zakelijk gezien een mooie uitslag. Dat wordt een druk avondje als volgende week AC Milan in het Olympisch stadion op bezoek komt.' Van Praag had het zakelijk gezien mis. Slechts vijftienduizend toeschouwers kwamen naar de return kijken. Sportief gezien verliep die uitstekend: Ajax, met een uitblinkende Jan Mulder, won met 6-0 en had voor de tweede keer op rij de Supercup veroverd. In de bestuurskamer van de Meer was opnieuw voor twee stoelen minder plaats. Foto: Louis van de Vuurst een belangrijke wedstrijd, tegen een leuke tegenstander, maar veel meer ook niet.' Over de té winnen beker was Mulder ook niet enthousiast: 'Dat is een kitschbokaal.' De journalist van Het Parool ging mee in de euforie door de enorme Supercup te omschrijven als een bokaal 'die in de Ajax- bestuurskamer de plaats van twee stoelen inneemt'. Ajax arriveerde met vier uur vertraging in Milaan. Vanwege de mist moest het vliegtuig uitwijken naar Genua, waarna per bus de tocht naar Milaan werd hervat. Door deze vertraging kwam van het oorspronkelijke plan van Knobel (trainen in San Siro) niets terecht. Het was zelfs de vraag of de wedstrijd door zou gaan. Het zicht bedroeg slechts zestig tot honderd meter. Geen strafschop Het duel ging door, hoewel niet veel mensen er iets van zagen: slechts een kleine dertienduizend toeschouwers waren op de wedstrijd afgekomen. Ter vergelijking: een doorsnee competitiewedstrijd van AC Milan trok zo'n zestigduizend tifosi. Ajax heerste in Milaan en drukte Milaan in 198 AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 198