Op zoek naar Karei Konijn Het speldje van Wim Volkers In de rubriek 'Museumstukken' wordt telkens één voorwerp uit het Ajax Museum belicht. Deze keer is dat een minuscuul speldje, dat te vinden is in een van de vitrines die aan het thema 'Ajacieden in Oranje' zijn gewijd. Het speldje behoorde ooit toe aan Wim Volkers, de legendarisch Ajax-rechtsbuiten van wie de nodige voorwerpen in het museum zijn tentoongesteld. Soms lijkt het bij het professionele voetbal illeen nog maar te gaan om commercie en pecunia, maar dan weer blijkt dat ook de meest gelouterde beroepsvoetballers toch hechtenaantfaditi es en eergevoel. Zo vertelde boq,4#©aSch Frank Rijkaard vorig jaar in een televisieprogramma dat de Oranje-debutanten bij de vriendschappelijke wedstrijd tegen Duitsland 'hun haasje' hadden gekregen. Of was het een konijn? In elk geval had hij het over het speldje dat spelers ontvangen wanneer zij voor de eerste maal in het Nederlands elftal worden opgesteld. Natuurlijk krijgen zij daarvoor ook scheppen geld, maar dat heet vergankelijk te zijn. Wat blijft is een piepklein speldje met een konijn. Of is het een haas? Er heerst inderdaad enige verwarring over de juiste identiteit van het diertje. Ook het Ajax Museum viel daaraan ten prooi. Wie nog een eerste druk bezit van het bijschriftenboekje - binnenkort een collector's item? - ziet dat daarin sprake is van een haas. In de tweede druk is dit op gezag van de alwetende Heer Schoevaart veranderd in een konijn. Want een konijn is al driekwart eeuw de mascotte van het Nederlands elftal. De mascotte werd voor het eerst MUSEUMSTUKKEN door Carel Berenschot publiekelijk gepresenteerd op 27 mei 1924. Dit gebeurde vóór het begin van de eerste wedstrijd die de oranjehemden moesten spelen in het voetbaltoernooi van de Olympische spelen te Parijs. De mascotte was een in elkaar gehandwerkt pluchen of wolachtig beestje dat met zijn hele lange oren inderdaad wel iets weg had van een haas. Maar het was heus een konijn, gemaakt door de echtgenote van de heer A.E. Labouchère, de toenmalige voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité. De overhandiging aan Harry Dénis, de aanvoerder van het Nederlands elftal, geschiedde door het dochtertje van de familie Labouchère. Nadien heeft 'het konijn' jarenlang alle wedstrijden van het Nederlands elftal bij het doel meegemaakt totdat het tenslotte een plaats vond op het bondsbureau van de KNVB. Of het daar bewaard is gebleven, is schrijver dezes niet bekend. Wel heeft de KNVB in 1972 en 1973 in het bondsblad enige aandacht geschonken aan het naderende 50-jarig bestaan van 'Karei Konijn', zoals de mascotte inmiddels quasi- leuk was gaan heten. Even heeft men zelfs gespeeld met de gedachte een jubileumfeest met een voetbaltentoonstelling te organiseren, maar tot meer dan een afbeelding van het konijn op de voorpagina van het programmablad van Nederland - België van 18 november 1973 is het niet gekomen. Hofleverancier van Oranje Wanneer men begonnen is Oranje debutanten speldjes met de afbeelding van de mascotte te geven, is (ook) niet bekend. In elk geval was deze traditie al ingesteld op 2 november 1924. Op die datum debuteerde Wim Volkers, de befaamde rechtsbuiten wiens speldje nu in de afdeling 'Hofleverancier van Oranje' van het museum te bewonderen is. Die afdeling bevat onder meer een galerij met foto's van alle Ajacieden die in Oranje speelden. Van de eerste, Gerard Fortgens, tot de laatste, Peter Hoekstra, zijn dat er 95. Martijn Reuser is niet opgenomen in de galerij, want bij zijn Oranjedebuut kwam hij uit voor Vitesse en niet voor Ajax. Behalve de fotogalerij zijn er vier vitrines, met écht AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 186