Goool de Koeman! KATERN De Bar^a-connectie Foto: ANP vertrekt, Cr uij ff blij ft en Michels komt terug. Na vijf seizoenen Barcelona heeft Cruijff genoeg van de actieve voetballerij. Hij gaat zakelijk de mist in en zijn vrouw wordt een keer ontvoerd, maar het goede gevoel overheerst. Barcelona is na Ajax zijn grote liefde. Met een bekerwinst op Las Palmas neemt hij in 1978 met zijn tweede Spaanse prijs afscheid. Voorlopig. Op dat moment speelt nog een Johan in Barcelona. Johan Neeskens, Johan Segundo voor de fans, is in 1974 op voorspraak van Cruijff naar Spanje gehaald. Vanwege de De eerste Nederlandse kolonie bij Barcelona. Rinus Michels haalde in 1973 Johan Cruijff en een jaar later Johan Neeskens naar de Catalaanse club. regel dat er maar twee buitenlanders tegelijk mogen spelen, staat de positie van Neeskens in het begin door de aanwezigheid van de Uruguayer Hugo Sotil even ter discussie (zeker bij de supporters), maar al snel heeft ook deze Johan een basisplaats. Door zijn ongekende overgave is hij populair in Barcelona. Neeskens blijft een jaar langer dan Cruijff in Barcelona en neemt, net als Buckingham, Michels en Cruijff vóór hem deden, afscheid met een hoofdprijs: de Europa Cup 2, veroverd ten koste van Fortuna Düsseldorf (4-3). Tekst: Marcelle van Hoof Pas negen jaar na het vertrek van Johan Neeskens trekt Barcelona weer een Ajax- speler aan. Danny Muller maakt de opmerkelijke overstap van Ajax 2 naar Barcelona B, maar haalt het eerste niet. Mullers maatje Richard Witschge wel. Johan Cruijff haalt zijn oogappel Richard Witschge in 1991 naar Catalonië. De verwachtingen zijn hoog, het begin is goed, maar Witschge is vooral het slachtoffer van de aanwezigheid van nog drie buitenlanders bij Barcelona. De posities van Romario, Michael Laudrup en Ronald Koeman zijn meestal onomstreden, zodat Witschge in zijn twee Spaanse seizoenen vaker niet dan wel staat opgesteld. De Europa-Cupfinale tegen Sampdoria in 1992 zou Witschge wél spelen, maar nu houdt een blessure hem op het allerlaatste nippertje buiten het veld. Op Wemblèy schiet Ronald Koeman Barcelona in de verlenging vanuit een vrije Ronald Koeman verwierf zich eeuwige roem in Catalonië door in 1992 in de Europa-Cupfinale het enige doelpunt te maken. Zijn beeltenis siert het omslag van 'L'album del Bar?a 1973-1999', dat verscheen ter gelegengeid van het honderdjarig bestaan van de club. trap naar de grootste triomf uit de clubgeschiedenis. Koeman is tussen 1989 en 1995 de grote leider op het veld van de Catalanen. Met zijn afstandsschoten, (lange) passes en vrije trappen groeit Koeman in Barcelona uit tot een van de beste vrije verdedigers van Europa. Drie jaar na zijn afscheid haalt Van Gaal hem in 1998 terug bij de club. Aanvankelijk mag de verkeerd gediplomeerde Koeman tijdens wedstrijden niet op de bank plaatsnemen, maar na enige maanden volgt clementie. In het seizoen 1996-1997 besluit Koemans vroegere teamgenoot Michael Laudrup zijn profloopbaan bij Ajax. En ondanks sporadische grote momenten, herinneren we ons liever de briljante, dribbelsterke, steekpassende Laudrup van bij Barcelona. Daar speelde de Deen tussen 1989 en 1994 als een... Ajacied. Tekst: Marcelle van Hoof 182 AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 182