El Salvador en Johan Segundo KATERN De Bar^a-connectie Rinus Michels, die als Ajax-coach bekend stond als de Sfinx, verwierf bij Barcelona de bijnaam Mr. Marmer. Michels pendelde op en neer tussen Ajax en Barcelona. Na zes jaar Ajax (1965-1971) vertrok hij naar de Catalaanse club. Hij bleef er tot 1975. In het seizoen 1975-1976 was hij weer trainer van Ajax, waarna nog twee seizoenen Barcelona volgden. Na jarenlang getouwtrek is het in augustus 1973 eindelijk zover: Johan Cruijff gaat voor het recordbedrag van zes miljoen gulden naar Barcelona. Op 5 september 1973 maakt hij in de speciaal voor hem georganiseerde oefenwedstrijd tegen Cercle Brugge twee doelpunten (het wordt 6-0). De supporters in Nou Camp juichen 'El Salvador' (de Verlosser) toe. Omdat de overgang na afloop van de transferperiode tot stand is gekomen, mag Cruijff pas in december zijn competitiedebuut maken. Vanwege de voor plaatsing voor het WK cruciale interland tegen België in november krijgt Cruijff van de KNVB toestemming om al eerder te beginnen, zodat hij niet zonder wedstrijdritme tegen de Belgen hoeft aan te treden. Regels werken nou eenmaal anders bij Johan Cruijff. Voor zijn debuutwedstrijd op 28 oktober tegen Granada staat Barcelona bijna onderaan met vier punten uit zes duels. Tegen Granada wordt het 4-0. Cruijff maakt twee doelpunten. Barcelona stoomt door naar het kampioenschap en vernedert onder leiding van Cruijff Real Madrid in Bernabeu met 5-0. In februari 1974 krijgt het gezin Cruijff een derde kind. Ze noemen hun zoon Jordi, naar de schutspatroon van Catalonië. Er is voor altijd een band tussen de eigenzinnige Cruijff en het net zo onafhankelijk denkende Catalaanse volk. Een Europa Cup weet Cruijff Barcelona als speler niet te geven; in 1975 verspert Leeds United Cruijff Co de weg naar de finale. Ondanks het uitblijven van een aantal prijzen is de macht van Cruijff groot. Zo wint hij in het seizoen 1975-1976 een machtsstrijd met de Duitse trainer Hennes Weisweiler, die Cruijff op een andere plaats wil laten voetballen. Weisweiler Foto: ANP aarzelende start te draaien en voor het eerst sinds 1960 werd Barcelona kampioen van Spanje. Op het kampioensfeest zong Michels operaliederen. Mr. Marmer had zijn andere gezicht laten zien. Michels bleef tot 1978 in Barcelona werken, zonder dit sportieve en vocale succes overigens te evenaren. Gedurende die tijd werkte hij in twee periodes als interim-trainer voor c.q. in Nederland: op het WK 1974 als bondscoach en in het seizoen 1975-1976 bij Ajax. Michels noemde Cruijff in diens Ajax-tijd als coach nog geringschattend een 'beginnende trainer', maar de staat van dienst van Cruijff als trainer van Barcelona is ongeëvenaard, Allereerst is daar het langdurige dienstverband: tussen 1988 en 1996 trok Cruijff aan de touwtjes in Barcelona, regelmatig tot ongenoegen van voorzitter Nunez. Eind mei 1996 barste de bom en vertrok Cruijff met veel lawaai bij de club. Zijn erelijst is groots, met één Europa Cup 2, één Spaanse beker en vier landskampioenschappen op rij (1991-1994). Specialiteit: het pas op de laatste speeldag kampioen worden. De kroon werd in 1992 gezet toen op Wembley (hetzelfde stadion waar Cruijff als speler zijn eerste Europa Cup won) Barcelona de Europa Cup 1 veroverde, de enige nog ontbrekende grote beker in de prijzenkast. Enige maanden daarvoor was Cruijff nog getroffen door een hartaanval en moest hij een bypassoperatie ondergaan. Hij herstelde wonderbaarlijk snel en verruilde de sigaretten voor lolly's. De voormalige kettingroker getuigde van zijn bekering in een televisiespot waarin hij met een pakje sigaretten jongleert en dat vervolgens wegtrapt. Naar verluidt is de spot in één keer opgenomen. Tekst: Marcelle van Hoof AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1999 181

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 181