KATERN werkterrein zitten, weten ze een hoop en kunnen ze dus door hun manier van vragen stellen het een speler heel moeilijk maken om niet vanuit die kleedkamer te praten. Dat is niet zo gemakkelijk. Ik probeerde structuur in dat geheel aan te brengen door iedere dag spelers naar de media te sturen. Maar het is en blijft moeilijk omdat zij overal lijntjes hebben. Dat was jaren het geval, dus het duurt ook jaren voordat dat uitgebannen is. Want uiteindelijk moet het daar naartoe.' Van Gaal heeft onlangs de strijd aangebonden met El Mundo Deportivo. Deze krant had een interview dat Van Gaal aan Voetbal International had gegeven, deels vertaald. Gekleurd vertaald, vond de trainer en hij belegde een persconferentie omdat hij dan zeker wist dat die live uitgezonden zou worden op televisie. Hij wilde het publiek de kans geven om te kiezen wie het wilde geloven, de krant of de trainer. Van Gaal: 'Ik heb heel netjes en keurig zonder al te veel emoties mijn verhaal gedaan. Natuurlijk toon je op bepaalde momenten wel je emoties in zo'n betoog, maar dat vind ik vrij normaal. Het was geen uitvaren tegen de pers. Het was absoluut niet op de wijze waarop ik in Nederland een keer een journalist heb aangevallen. Het is het imago dat ik heb, ook in Nederland. Daar kom ik niet meer vanaf.' El Mundo Deportivo staat inmiddels op de zwarte lijst van Van Gaal. Deze sportkrant staat hij niet meer te woord. 'Ik betreur het. Dat moet je goed begrijpen: de filosofie en de cultuur lopen niet altijd synchroon. Dat is de eeuwige strijd die een trainer in Barcelona moet voeren. Of die Louis van Gaal altijd moet voeren, dat kan ook. Het is niet zo dat ik de wereld kan veranderen naar de inzichten van Louis van Gaal. Ik probeer me zo goed mogelijk aan te passen, maar ik blijf wel trouw aan mijn eigen filosofie, mijn eigen karakter. Als Mini-persconferentie Michael Reiziger en Patrick Kluivert hebben weinig last van de pers. In tegenstelling tot in Italië gaat het er, vinden zij, in Spanje rustig aan toe. Reiziger: 'Het achter die tafel zitten voor een mini- persconferentie lijkt erger dan het is. Het voordeel is dat je als je niet aan de beurt bent, zonder commentaar door kunt lopen. De vragen die de journalisten stellen gaan veelal over de komende wedstrijd.' 'De laatste tijd, toen het niet zo goed ging, hebben ze kunnen smullen,' vertelt Kluivert. 'Ze gaan dan oorzaken zoeken van de slechte resultaten. Vaak is wat ze schrijven niet waar. Als het goed gaat, schrijven ze lovende stukken. Ze vragen ook wel wat ik vind van de uitspraken van de president. Dan willen ze ook jouw mening horen. Als jij ertegenin gaat, vinden ze dat heerlijk. Dan kunnen ze weer wat schrijven. Als je gewoon rustig blijft en de dingen zegt die je wilt zeggen, dan is er niets aan de hand.' Frans Hoek en Gerard van der Lem geven zelden of nooit interviews. Hoek wil alleen over keepers praten en Van der Lem het liefst helemaal niet. In de eerste weken dat hij in Barcelona was, heeft hij een interview gegeven dat uiteindelijk zeven dagen voorpaginanieuws is geweest. Hij had gezegd dat hij Ronaldo niet de beste speler ter wereld vond. Van der Lem: 'Daar ging iedereen zich mee bemoeien. Ze vonden het ongelofelijk. Pele werd erbij gehaald. Die zei dat die meneer Van der Lem wel een idioot moest zijn. Daarop was mijn reactie: als het zo moet, dan doe ik het niet meer. De journalisten die schrijven, zijn wel journalisten, maar ook fans van de club. Ze schrijven gekleurd. Ik heb journalisten gezien die stonden te huilen toen wij een wedstrijd verloren. Dan moeten ze daarna nog een stuk schrijven. ik me te veel moet verloochen, dan doe ik het niet. Dan moet het maar zo zijn dat ik de strijd aan moet gaan. Voor mij is niet nieuw om zo te doen, maar de invloed van de media is hier vele malen groter.' AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1999 177

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 177