KATERN LOS DE BOER PIDEN POR ESCRITO AL AJAX LA BAJA. una nueva ky| De eeuwige strijd Dagelijks, ook op zondag, verschijnen in Spanje vier grote sportkranten. AS en Marca zijn vooral op Madrid gericht, Sport en El Mundo Deportivo vullen hun pagina's met alles, maar dan ook alles over Bar$a. Op televisie worden dagelijks beelden van Barcelona getoond en op vier prominente radiozenders beginnen om middernacht de sportprogramma's, de best beluisterende uitzendingen van deze stations. In Nederland stond Louis van Gaal niet bekend om zijn bloeiende relatie met de pers en ook in Spanje ziet het er niet naar uit dat hij ooit bevriend met een journalist zal raken. Van Gaal leest nog steeds alles, al moet hij nu veel meer pagina's doorworstelen. De media zijn van essentieel belang in Spanje. De mensen hebben geen abonnement maar kopen de kranten bij de kiosk die bijna op elke straathoek te vinden is. Hoe flitsender de voorpagina's, hoe meer er verkocht worden. Daarom stroomt Spaanse pers voor Nederlandse begrippen massaal toe om niets van de clubhelden te missen. Op een dag van een gewone training posteren zich rond de vijftig journalisten en vijf cameraploegen rond het veld. Alle bewegingen van Van Gaal en de zijnen worden vastgelegd. Wie struikelt er, wie lacht er en waarom neemt Van Gaal Rivaldo apart, alles is een item. Na de training haast het journaille zich naar de perskamer waar het wachten is op de spelers die de media vandaag hebben uitgekozen om mee te praten. Per dag verschijnen er maximaal vier. Zij nemen een voor een plaats achter een tafel waar de verslaggevers hun recordtjes en microfoons al geplaatst hebben. Ieder stelt zijn vragen en de volgende speler kan komen. Deze door Van Gaal ingevoerde gang van zaken is bij de pers in goede aarde gevallen. 'Vroeger moesten de media maar wachten of iemand wilde spreken,' zegt Van Gaal. 'Als de spelers uit hun humeur waren, dan zeiden ze niets. Nu zijn dagelijks zeker vier spelers het haasje en hebben de media in ieder geval iedere dag informatie. Sommige sterren moeten meerdere malen per week opdraven, met een maximum van drie keer. Zo rouleert de hele selectie.' Van Gaal wilde structuur in de handel en wandel van de pers aanbrengen. Toch betekende deze regel niet dat hij geen last meer van de media heeft. In Spanje zijn journalisten veelal bevriend met spelers en is het gewoon dat zij geregeld met elkaar uit eten gaan. Dat betekent dat interne zaken toch in de krant verschijnen. En dat is iets waar Van Gaal niet aan kan wennen. 'De cultuur in Spanje is zo dat mensen nogal loslippig zijn. Bij Ajax probeerde ik van de kleedkamer een veilige wereld te maken, een ruimte waar je vrijuit kon spreken. Dat is hier op dit moment een utopie gebleken. Er komt zo nu en dan informatie uit de kleedkamer naar buiten. Dan krijg je heel moeilijke situaties.' Van Gaal probeert nog steeds zijn spelers ervan te doordringen geen informatie uit de kleedkamer naar buiten te brengen, alleen dan kan een hecht team gevormd worden, vindt hij. Het liefst zou hij iedereeen laten zwijgen, maar dat botst met zijn filosofie dat het een onderdeel van het beroep is om de media te woord te staan. 'En omdat deze media zo dicht op het facilitar la salida de los gemelos y su rapido fichaje por el Bar^a AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1999 175

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 175