Duizend penas KATERN Er wordt dan wel wat gezongen, maar een gekkenhuis wordt het niet. 'Dat heb je hier niet,' zegt Michael Reiziger. 'Voor een heksenketel moet je echt in Italië zijn. Daar zijn ze heel fanatiek met supporten. Hier is het meer dat het publiek vermaakt wil worden. En als ze vermaakt worden, dan laten ze dat ook wel merken. Of het is top, óf het is helemaal niets. Dat is hier de cultuur.' Overal in Barcelona wordt voetbal geademd. In elke winkel is wel iets van Bar^a te vinden. Posters, poppetjes, shirts of aanstekers. Iedereen lijkt gek van de club. Barcelona heeft dan ook meer dan duizend penas (supportersclubs). Ze zijn er tot in Zuid-Amerika aan toe. Bij de ingangen van het stadion hangt van bijna driehonderd penas een plaquette. De supporters hebben Bar^a in hun aderen, maar vreemd genoeg is daar op de wedstrijddag weinig van de merken. Niemand roept de naam van de club, niemand draagt een shirt of een sjaal. Het lijkt een gewone zondag. Ook in de buurt van het stadion geven de mensen meer de indruk dat zij naar het theater gaan dan naar een stadion. Een uur voor de wedstrijd is het nog steeds erg rustig en ook bij aanvang van het duel is nog meer dan de helft van de zitplaatsen onbezet. De 105.173 leden van de club hebben geen haast. Pas een kwartier na de aftrap loopt het vol. ervoor staat.' Van der Lem wordt melancholiek als hij van de fotografe een foto krijgt die op 1 juni 1997 tijdens zijn afscheid is gemaakt. In de ArenA staat hij met zijn handen in de lucht samen met Louis van Gaal en Bobby Haarms. 'Dat pak was toch wel erg mooi. fe kan zeggen wat je wil, en dat embleem... Dat is gewoon top.' ik me nog steeds het doel om met Barcelona attractief te voetballen en een prijs te halen, wat ik ook bij Ajax als doel had. Dat attractief spelen doen we af en toe, maar dat moet veel constanter worden. Uiteindelijk levert dat vanzelf wel een prijs op. Daarvoor ben ik ook gehaald.' De Champions League winnen zou Van Gaal de mooiste prijs vinden. Hij werd al eens kampioen, won de beker en de Supercup. 'Dus blijft er niet veel meer te wensen over.' Van Gaal heeft nooit onder stoelen of banken gestoken dat hij ooit bondscoach hoopt te zijn. Dan vindt hij dat hij van zijn carrière iets gemaakt heeft. Op zijn 55ste wil hij het voor gezien houden. Zijn koopsompolissen lopen allemaal tot die leeftijd. Van Gaal is en blijft een planner. Toch is het niet uitgesloten dat hij ooit nog eens terugkomt naar Ajax. 'Ik zeg altijd, tenminste tegen de mensen die me heel nabij zijn, dat ik directeur opleidingen wil worden. Uiteindelijk vind ik dat nog steeds het leukste. Het is fantastisch om met jonge mensen bezig te zijn. Die tonen veel meer dankbaarheid. Daarvoor doe je het eigenlijk. Het kan dus best zijn dat ik, als ik 55 ben of iets jonger, om af te kicken directeur opleidingen word. Nu is mijn ambitie nog steeds meer resultaatgericht. Kampioen worden, de Champions League winnen, de wereldcup veroveren.' 173 Resultaatgericht Voorlopig zitten de mannen nog bij Barcelona. Het contract van Van Gaal loopt door tot medio 2000. 'In principe stel

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 173