KATERN de trainer het bij Ajax wel wat gemakkelijker. Hij werkte toen met jongere, dus onervarener spelers. Hier heeft hij te maken met spelers die weten wat ze willen, met ieder een eigen stijl. Dat is denk ik een groot verschil tussen Ajax en Barcelona. Die spelers moet de trainer zien om te scholen in het Ajax-systeem. Daar zijn we hard mee bezig.' Kluivert volgt Ajax, een club waar zijn hart altijd naar uit zal gaan, op de voet. Dat doet ook Van Gaal, die alle standen en ranglijsten in de gaten houdt van clubs waar hij gespeeld of getraind heeft. Sparta, AZ en zelfs RKSV De Meer, de amateur club waar hij ooit is begonnen. Ajax blijft zijn grote liefde. 'Het is mijn club omdat ik Amsterdammer ben. Ik ben geboren in de Watergraafsmeer en heb het geluk gehad dat ik bij Ajax kon spelen, daarna heb ik het geluk gehad dat ik er als trainer kon terugkomen en succes heb behaald. Ajax zal altijd de eerste club zijn waarnaar ik vraag.' Naast het lezen van de berichten in de kranten over Ajax wordt Van Gaal in Spanje bestookt met post van Ajax- aanhangers. Hij krijgt net zoveel brieven uit Nederland als uit Spanje. In het ene epistel wordt Van Gaal alle lof toegezongen over zijn prestaties bij Barcelona, in het andere wordt gesmeekt of hij terug wil komen naar Ajax. Van Gaal: 'Het is ongelofelijk. Het heeft niets met het ontslag van Morten Olsen te maken, het gebeurde daarvoor ook al. Toen Olsen ontslagen werd, vond ik de de smeekbedes niet leuk meer. Ze kregen te veel lading.' De trainers en spelers zijn niet vergeten. Op hun beurt zijn zij Ajax ook niet vergeten. Ook Hoek en Van der Lem laten geen kans onbenut om te kijken hoe het in het Amsterdamse gaat. 'Elke dag kijken we op de Ajax-site op internet. We hebben een abonnement op de Ajax-mail via internet. We kijken elke dag op teletekst en lezen het Ajax Magazine. We houden alles bij. De uitslagen van de zaterdag, van de Al tot en met de E2. We weten precies hoe het de beelden meerdere malen bekeken zijn, geen penalty heeft kunnen constateren, kan Van Gaal dat tegen de pers zeggen.' Vergelijking Met zoveel oud-Ajacieden bij Barcelona is een vergelijk tussen de twee clubs onvermijdelijk. Michael Reiziger ziet weinig overeenkomsten. 'In principe heb je hier heel andere spelers dan bij Ajax. Je kan niet hetzelfde spelen. Bij Ajax hadden we een heel goede periode. Die moet hier nog aanbreken.' Patrick Kluivert vindt de sfeer bij Barcelona overeenkomen met die bij Ajax, al is 'de stemming bedrukter als er verloren wordt.' Daarnaast speelt Barcelona hetzelfde systeem als Ajax. 'Natuurlijk had 172 AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 172