KATERN de Europa-Cup-1-finale tegen Sampdoria staat de Barcelona-aanhangers in het geheugden gegrift. Hij heeft voor hun elftal de cup met de grote oren gewonnen. Koeman vindt het dan ook prettig om weer terug te zijn in Barcelona, waar hij nu een eigen huis laat bouwen, wat de toekomst hem ook zal brengen. In tegenstelling tot de andere Nederlandse trainers woont hij net als Kluivert en Reiziger in de stad zelf. Ook Koemans kinderen zijn blij met de terugkeer naar Spanje. Zijn oudste zoon Tim voetbalt inmiddels bij Barcelona. Koeman: 'Hij vindt het nu leuk, traint twee keer per week en heeft plezier met het elftalletje waarbij hij speelt. Ik zal geen vader zijn die zegt: je moet voetballen want dat is het leukste of het mooiste wat er is. Als hij iets anders wil waar hij zich honderd procent voor inzet is dat geen enkel probleem.' Terwijl bij Ajax de E-jeugd al aan serieuze competities meedoet en zelfs al buitenlandse toernooien speelt, hebben in Spanje de acht- en negenjarigen een onderlinge competitie op zaterdagmorgen. Pas vanaf hun tiende jaar komen ze in de Barcelona-jeugd. 'Dat is vreemd,' vindt Koeman. 'Ik denk dat je juist vanaf je zesde, zevende jaar al moet beginnen met selecteren en met wedstrijdjes spelen tegen andere clubjes. Hier spelen ze ook niet op mooie groene grasvelden, maar op gravelachtig zand. Als ze een keer vallen liggen de knieën open. Dat is typisch Spaans. Er zijn hoogste-divisieclubs die trainingsaccommodaties hebben..., de gemiddelde hoofdklasse-amateurclub in Nederland heeft betere voorzieningen. Dat vinden ze hier minder belangrijk, terwijl wij juist zeggen, zeker voor de jeugd, dat de velden goed moeten zijn.' Mobiele telefoon Naast zijn werkzaamheden bij het tweede elftal is Koeman assistent-trainer van het eerste elftal. Tijdens de wedstrijden zit hij niet op de bank, maar ergens op de tribune en heeft dan een directe telefoonverbinding met Frans Hoek. Deze manier van werken heeft veel stof doen opwaaien. Elke krant en alle radio- en televisieprogramma's besteedden aandacht aan dit fenomeen. 'Erg overdreven,' vindt Hoek. 'Het is een manier om uit te buiten dat hier zoveel trainers zijn. Bij het Nederlands elftal gebeurde het wel al dat Frank Rijkaard en ook Ronald Koeman op de tribune zaten om de wedstrijd vanuit een ander oogpunt te bekijken. In de rust bespraken zij hun bevindingen met Guus Hiddink. Het is dan niet altijd mogelijk dat de trainer direct iets kan doen met de waarnemingen van zijn assistenten. Vandaar dat wij gekozen hebben voor het gebruik van de mobiele telefoon. Het voordeel daarvan is dat je elk moment contact hebt. Vaak zit Ronald in de buurt van een televisie. Dat is belangrijk bij bijvoorbeeld een penalty. Daar wordt bij de persconferentie altijd naar gevraagd. Als Ronald tegen Van Gaal zegt dat hij, nadat AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1999 171

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 171